Anne Sütü Nasıl Muhafaza Edilir

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 4 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Anne Sütü Nasıl Muhafaza Edilir
  Anne Sütünü Saklama Koşulları Nelerdir?
  Anne Sütü Nasıl Saklanır?

  Yakın zamanda yapılan çalışmalarda, anne sütünün buzdolabı veya derin dondurucuda saklanması ile besin değerini kaybetmeden korunabildiği ortaya çıkmıştır.

  Yapılan çalışmalar, anne sütünün bakteri üremesine dirençli olduğunu ve oda ısısında 10 saate kadar özelliklerinden bir şey kaybetmeden saklanabileceğini göstermektedir. Anne sütü, kapağı iyice kapatılmış cam ya da plastik kapta saklanmalıdır.

  Burada sözü edilen plastik, şeffaf sert plastik (polikarbonat) veya buğulu sert plastiktir (polipropilen). Derin dondurucu için hazırlanmış anne sütü saklama torbaları, pompaya adapte edilebilir.

  Bunlar kilitli, önceden sterilize edilmiş, kalın ve özel torbalardır. Gereğinden fazla süt çözünmesini önlemek için depolanan sütün 60-120ml civarında olması uygundur. Süt, 8 günden önce kullanılacaksa, buzdolabında dondurulmadan bekletilebilir. Anne sütü sağılmadan önce, eller iyice yıkanmalıdır.

  Özellikle süt bankalarında sıklıkla kullanılan bir yöntem olan pastörizasyon ile antimikrobiyal özelliklerini kaybederler.

  Anne sütünün +4 derecede buzdolabında veya -20 derecede derin dondurucuda saklanması ile bakteriyel yükün azaldığı, sütün anti bakteriyel etkilerinin arttığı gösterilmiştir.

  50-100cc sağılmış anne sütünü temiz bir kap veya süt saklama poşetine koyabilirsiniz. Donarken süt genişleyebileceğinden, tepeleme doldurmayınız. Tüm torbalara mutlaka tarih ve miktar yazınız. Sütü derin dondurucunun kapağına değil, en soğuk noktasına koyunuz.

  Güvenli süt saklama koşulları:
  -Odanın serin bir yerinde 6-8 saat
  -Buzdolabının rafında 72 saat (3 gün)
  -Buzdolabının buzluğunda 2 hafta-2 ay arası
  -Derin dondurucuda 6 ay


  Dondurulmuş anne sütünün eritilmesi ve ısıtılması
  -Sakladığınız anne sütünü kesinlikle ocağın üstüne veya mikrodalga fırına koymayınız. Bu, sütün proteinini bozar ve sütün içinde oluşan sıcak noktalar bebeğinizin ağzını yakabilir.
  -Süt poşetini bir kaba koyduğunuz ılık suyun içine ağzı dışarıda kalacak şekilde batırarak çözülmesini sağlayınız (benmari usulü) ve salladıktan sonra sıcaklığını kontrol ederek bebeğinize veriniz.


  Unutmayın!
  Çözülmüş süt kullanılana kadar buzdolabında saklanmalıdır.
  24 saat içinde kullanılmalıdır.
  Bebeğinizi besledikten sonra sütün arta kalanını atılmalıdır.
  Her zaman önce en eski tarihli süt kullanılmalıdır.

  FIRINDA ISITMAYIN
  Zamanında doğmuş bebekte kolostrum (ilk 6 gündeki süt) oda ısısında 27-32 derecede, 12 saat sonraki süt 15 derecede, 24 saat 19-22 derecede, 10 saat 25 derecede, 4-6 saat buzdolabında 0-4 derecede, 8 gün buzlukta 2 hafta ayrı kapısı olan buzlukta, 3-4 ay ayrı kapısı olan derin dondurucuda 6 ay ve üzeri saklanabilir. Donmuş sütün önce buzdolabında çözdürülmesi gerekir. Sonra benmari yöntemi ile ısıtılır. Benmari yönteminde, 51 derecede ısıtılmış su içeren kaba, biberon ağzına dek daldırılır. O andaki şartlar bu yöntemi mümkün kılmıyorsa, biberon koltuk altına konulup, sütün vücut sıcaklığına gelmesi beklenebilir. Ayrıca, biberon ısıtıcıları da mevcuttur. Anne sütünü çözdürmek için, mikrodalga fırın kullanılmaz. Anne sütü, çözdürüldükten sonra 24 saat buzdolabında bekletilebilir ancak, tekrar dondurulmaz.