Anne Evlat Sevgisi

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Bloom tarafından 26 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Seni.bir hücreden yaşamaya layık bir canlı haline getiren benim. Seni ıstırapların en büyüğüyle doğurdum; sevinçlerin en büyüğüyle kollarıma aldım. Sana ilk davranışı, ilk gülüşü, ilk bakışı, ilk heceyi ben öğrettim. Seni karşılıksız, menfaatsiz, tertemiz ilk ben sevdim. Sana hayatta ilk lazım olacak dersleri ben verdim. Senin yüzünden ilk acıları ben duydum. İlk ağlayışlarını benim göğsümde dindirdin. İlk sırrını bana açtın. İlk dost beni edindin.
  Ben anneyim!
  Bana her zaman güvendin.Üzüntülerin benim üzüntülerim oldu. Seni pencerelerde bekledim, gelişinde kapılara koştum. Seni her zaman aynı duygularla bağrıma bastım, seninle iftihar ettim, seninle taçlandım, şereflendim.
  Ben anneyim!
  Ben, Tanrı'nın en büyük lütfuna layık görülmüşüm. Ben bereketim. Ben Tanrı gibi insan yaratabiliyorum. Ben yeryüzünün iyi ve güzel, kötü ve çirkin herşeyin mesuliyetini taşıyorum. Medeniyet benim, mazi benim, gelecek günlerin ümidi benim.
  Ben anneyim!
  Ben insanlığın başı ve sonuyum. Ben hayata şekil veren sanatkarım. İstediğim renkleri kullanır, istediğim gibi yontarım. Beynine ilk nakşolan sözler benim, kalbe ilk yerleşen duygular benim duygularımdır. Ben cennet ve cehennemim. Ben istersem sevgi kardeşlik ve dostlıkla büyütürüm; istemesem kinle, düşmanlıkla içini doldururum. Ben dünyaya nizam veren iradeyim.
  Ben anneyim!
  Ben sabır ve tahammülüm. Ben en yumuşak ve en sertim. Cesur olmayı nasıl benden öğrendinse, korkuyu da ben sana öğrettim. Seni ilk öpen ve ilk döven benim. Sevmek, aşık olmak, şefkat, kin, dostluk ve düşmanlık duygularının hepsi bende.
  Ben anneyim!
  Bir acı duyarken beni çağırırsın. Ben teselliyim. Ölsem bile gözüm arkamdadır. Ben endişelerin derin kuyusuyum. Kendi içime düşerim. Ben bütün alakaların mihrakıyım. Cömert olduğum kadar hasis, kıskanmaz göründüğüm derecede de kıskancım.
  Evet seni kıskanırım. Sen benim eserimsin, sen benim emeğimsin. Sen benim güzel günlerim, geçen ömrüm, bütün hatıralarımsın. Seni kıskanırım. Seni bu duygumla bunaltır, isyan ettirir, üzerim. Seni kendime hasretmek isterim.
  Bunun için kıskanırım seni.
  Ben anneyim!
  Ben saygının mihrabıyım. Önümde diz çökmeni isterim.
  Gönlünde yer etmeyi isterim.
  Hakkım ödensin isterim.
  Unutulmaktan korkarım.
  Baş üstünde ve baş köşende yerim.
  Bu benim hakkım.
  Ben anneyim!
  Ve son nefesimde..
  Her zaman
  Sütüm ve hakkım helal olsun yavrum derim.
  (Alıntı)
   
 2. Cevap: Anne Evlat Sevgisi

  Eline sağlık BLOOM ..Güzel bir yazı....

  Boşuna dememiş şair ''ANA GİBİ YAR OLMAZ'' diye...

  Ancak şu ilk cümleyi onaylayamadım...

  Seni.bir hücreden yaşamaya layık bir canlı haline getiren benim.
   
 3. Cevap: Anne Evlat Sevgisi

  tşkler cnm emeğine sağlık ama pardusun dediği gibi ilk cümle ye bende katılmıyorum.o hücreden yaşatılmaya başlaması can verilmesi allaha aittir.ama anaların hakkı asla ödenmez.
   
 4. Cevap: Anne Evlat Sevgisi

  Bir annenin hissedebileceği en güzel duyguları ve düşünceleri dile getiren güzel bir yazı. Ne yapsak hakkı ödenmez. Allah cümlemizi hayırlı evlat olmak ve hayırlı evlat yetiştirmek nasip etsin

  Teşekkürler prensesim
   
 5. Cevap: Anne Evlat Sevgisi

  Evet ablacım
  Paylasım icin tesekkürler ..