Anne Babanın Evladına Beddua Etmesi!

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


  1. Anne ve babanın çocuklarına bedduası, haksız da olsa tutar mı?    Güzel dinimiz islam evladın anne ve babaya karşı son derece saygılı olmasını istemiş ve onlara karşı en küçük bir hürmetsizliği dahi haram kılmıştır bunu hepimiz biliyoruz.Çocuklar bu yüzden anne ve babanın meşru dairedeki isteklerine uymalı ve onların hayır dualarını almalıdırlar. Anne babanın bedduasından ise sakınmak gerekmektedir.

    Şunuda bilmek lazım haksız yere yapılan beddua geçerli değildir. Anne ve baba olmak, evlatları üzerinde sınırsız tasarruf hakkını gerektirmez. Anne ve babanın yaptığı haksızlıklara karşı, evladın güzel bir lisanla onları kırmadan uyarması gerekir. Şayet güzel lisandan anlamıyorlarsa ya da kırılacaklarsa, susmak daha uygundur.

    Ancak Anne ve Baba çocuklarına haksız olarak beddua ederlerse, Allah her şeyin iç yüzünü bilir.Elbette anne baba dahi olsa haksız olarak yapılan bedduadan dolayı evladı hesaba çekmeyecektir ve haklarını helal etmemelerinden dolayı evladı sorumlu tutmayacaktır. Yeterki evlat anne ve babasına karşı vazifeyi aksatmasın Anne babasına karşı sevgi ve saygısını eksiltmesin.