Anne Baba Çocuk İlişkisi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 31 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuk Anne,baba ilişkisi
  Anne Baba Çocuk İlişkisi nasıl olmalı

  Anne baba ile çocuk ilişkisi nasıl olur.Anne ve babanın cocuğuna verdiği eğitim herşeyden önemlidir.Çocuk küçük yaşta sizi izlemeye ve dinlemeye başlar.Bu hareketler onun çok dikkatini çeker.Sizin yaptıklarınızı zaman geçtikce o da yapmaya başlar.Çocuğunuz kendisi yürümeye başladığında konuşmasını gelirtirdiğinde sizle konuşabiliyorsa sizinde yapmanız gerekenler tamamıyla başlıyor demektir.

  Çocuğunuza evde bir takım etkenleri öğreterek okulda veya başka bir topluda kendini ifade etme özelliği kazansın.Eğer evde veya herhangi bir yerde olan bir olayda çocuğunuzu döver,bağırır,konuşmasını engeller ve onu dinlemezsenin bu davranışlar onun üzerinde çok büyük etki bırakır.

  Çocuğunuzun bir derdi olduğunda karşınıza alıp sessizce onu dinleyin derdini anlamaya çalışın,lafını kesmeyin kendisini ifade etmeyi öğrensin.Çocuğunuzun yaptığı olumlu davranışlarda onu tebrik edin aferin çok güzel olmuş gibi tebrik edici sözler kullanırsanız kendini güvenli hisseder ve davranışlarına olumlu yönde yansır.

  Anne-Baba Eğitiminin Önemi

  Günümüzde icra edilen tüm meslekler, eğitime tabi tutulmakta ve nasıl daha iyiye doğru götürülebileceği öğrenilmektedir. Bütün bunlar için enerji, zaman ve para harcanmaktadır. Toplumumuzun ve geleceğimizin ham maddesi olan çocuğun ev içinde nasıl gelişeceğini, eğitilip yetiştirileceğini öğrenip doğru uygulaması gereken anne-baba adaylarına da bu meslekte eğitim verilmelidir.

  Çocuğu Dinlemek

  Çağdaş anne-baba eğitimine getirilen yeni bir yöntem de çocuğunu dinleyebilmektir. Bu yetenek kazanılır ve öğrenilir. Çocuğu gerçek dinleme sessizlik, anlayış, empati (kendini çocuğun yerine koyarak, olaya bakabilme yeteneği) ve yorumsuz dinleyebilme yeteneği gerektirir. Çocuğu dinlemek onun isteklerini mutlaka yerine getirmek değildir. Dinlemek o sırada sorunu olduğunu anlatan kişiyi rahatlatmak, anlayabilmek demektir.

  Çocuk konuşurken dinlenildiği zaman

  • Konuşma yeteneği, kelime hazinesi gelişir, kendini rahatlıkla ifade eder.
  Çocuk derdini ve sorununu davranışla göstermek yerine (saldırganlık, ağlama, huysuzluk) sözle ifade ederek rahatlar.
  Anlaşıldığını hisseden çocuk kendini daha huzurlu ve güvenli hissettiği gibi, sorunlarını konuşarak halleder.
  Çocukla anne-baba arasında bir yakınlık doğar, çocuk onlara danışır, diyalog doğar.
  Söyledikleri dinlenen çocuk da, anne-babasını dinlemeye başlar.

  [​IMG]