Anlaşmalı boşanma şartları nelerdir?

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 14 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Hoş olmayan bir konu olabilir ama bu tarz konular ve sorula oldukça sık soruluyor malesef.Bir evliliğin bitmesi kadar bir yuvanın yıkılması kadar zor birşey olmasa gerek.Boşanma davalarında nasıl anlaşmalı olarak boşanılabilir anlaşmalı boşanmaın şartları nelerdir konuyla ilgili bilmek istediklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

    [​IMG]

    Anlaşmalı boşanmanın şartları

    Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için Türk Medeni Kanunu’nda belirtilmiş olan şu şartların varlığı aranır:Anlaşmalı boşanma istemiyle dava açılabilmesi için tarafların evlilikleri en az 1 yıl sürmüş olmalıdır. Anlaşmalı boşanmak isteyen taraflar evlilik birliğini sona erdirmek için her konuda mutabık kalmalıdır. Diğer bir deyişle, taraflar mal paylaşımı, nafaka, tazminat ve çocuğun velayeti gibi hususlarda ortak karara varmış olmalıdır. Ortak karara bağlanmış olan bu hususların, açık bir biçimde protokolde de yer alması, mahkeme nezdinde fayda sağlayacağı unutulmamalıdır.

    Anlaşmalı boşanma davası taraflarının duruşma gününde mahkeme huzurunda hazır bulunması şarttır. Zira hakim, protokolde mutabık kalan tarafların iradelerini duruşma esnasında da beyan etmelerini isteyecektir. Taraflardan birinin dahi duruşma gün ve saatinde mahkemede hazır bulunmaması durumunda anlaşmalı boşanma davası karara bağlanamayacaktır.Bu şartlara uyulmadığı takdirde davanın reddine karar verilir veya dava çekişmeli boşanma davasına dönüşür.