Anksiyete Tedavisi Bitkisel Çözümler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 3 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Anksiyete Tedavisi Bitkisel Çözümler Nelerdir?
  Anksiyete Tedavisi Bitkisel Çözümler
  Bitkisel Anksiyete Tedavisi

  Anksiyete Tedavisi ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler. Anksiyete rahatsızlığında anksiyete ile birlikte görülen rahatsız edici hisleri yatıştırma durumunda doğal bitkisel ilaçların kullanımı az değildir.

  Anksiyete rahatsızlığı çoğu batı ülkesindeki en yaygın ruh sağlığı meselesidir ve anksiyetede bitkisel ilaç kullanımı son zamanlarda çok dikkat çekmektedir.

  Anksiyete rahatsızlığında daha az yan etki göstermeye meyilli olan bitkisel tedaviler, bağımlılık yapmaya daha az yatkındır ve tedavide yararlı etkileri bulunmaktadır.

  Herhangi bir tedaviyi değiştirirken ya da ilaveler eklerken dikkatli olunmalıdır ve bitkisel bir ilaç almadan almadan önce ilaç etkileşimlerine fazlasıyla dikkat edilmelidir. Hamileler ve emziren kadınlar bu tür ürünleri doktor onayı olmadan kullanmamalıdırlar.
  Bitkisel Anksiyete İlaçları

  Sarı Kantaron (Hypericum perforatum)

  Sarı Kantaron depresyon ve anksiyete gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

  Bu antidepresan bitkisinin hafif etkisi, tüm tıbbi bitkilerin en popülerlerinden biri olmasını doğuruyor ve anksiyete tedavisi üzerinde düşünüldüğünde en güvenilir bitkidir. Sarı Kantaron hafif bir sakinleştirici olmanın fazladan bir yararına sahiptir ve uykusuzluk tedavisinde yardımcı olabilir.

  Sarı Kantaron bitkisi, her ikisi de bu bitkinin ferahlatma etkisinde önemli bileşenler olduğu düşünülen hypericin ve hyperforin içerir. Bu bileşiklerin etkisi, bu bitkide kendiliğinden bulunan flavenoid glükozidi tarafından geliştirilir ve iyi bir ilave hypericin ve flavenoid glükozidinin miktarlarını standartlaştıracaktır.

  Sarı kantaron bitkisi Almanya’da hafif ve orta derece depresyon ve ankisiyetenin tedavisinde ilaç olarak onaylanmıştır.

  Diğer sentetik sakinleştirici ve yatıştırıcı ilaçlarla beraber kullanılmaması gerekir.Herhangi bir hastalık için ilaç kullanılıyorsa doktor onayı olmadan sarı kantaron kullanılmamalıdır. (Diğer bazı ilaçlarla etkileşime girdiği gerekçesiyle sarı kantaron ürünleri Fransa’da yasaklanmıştır)

  Ağır depresyon ve intihar eğiliminin olması gibi durumlarda hekimin onayı olmadan kullanılmamalıdır.

  Herhangi yeni bir tıbbi tedaviye başlamadan önce sağlık hekiminize danışmanız önerilir ve Sarı Kantaron kullanmanız halinde, genel anesteziden yedi gün önce kullanımı bırakılmalıdır.

  Mayıs papatyası (Chamomilla recutita): Sinir sistemi üzerin yatıştırıcı etkisi vardır. Amerikada yapılan ve sonuçları Journal of Clinical Psychopharmacology dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre standardize edilmiş papatya özütünün hafif – orta derecedeki endişe ve huzursuzluk durumlarında yararlı olabileceğine dair deneysel veriler saptanmıştır.

  Burada dikkat edilmesi gereken husus kullanılan bitkinin chamomilla recutita yani mayıs papatyası olmasıdır. Çünkü aktarlarda mayıs papatyası olarak papatya benzeri bitkiler satılmaktadır ve de bunların zehirli olma ihtimalleri bulunmaktadır.

  Çarkıfelek (Passiflora incarnata)

  Çarkıfelek bitkisi uyku proplemleri, sinirlilik ve yaygın anksiyete bozukluğu sorunlarında kullanılmaktadır.

  Çarkıfelek sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve özellikle anksiyete ve uykusuzluk için önerilir. Anksiyete tedavisinde alışkanlık yapmayan şekliyle bilinir. Bu bitkisel ilaç tesirinde büyük ölçüde ılımlıdır ve valerian kullanmadan önce anksiyete ile birleşmişmiş uykusuzluk için düşünülmelidir.

  Bu bitkinin 400 farklı çeşidi olmakla beraber kullanılan tür Passiflora incarnatadır. İlaç hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Tedaviye yönelik bu tür kullanılır. Diğer çeşitleri yetersiz veya etkisizdir.

  Tablet ve şurup olarak eczanelerde satılmaktadır.

  Çarkıfelek tek olarak kullanıldığı gibi şerbetçiotu, kediotu ve mayıs papatyası gibi bitkilerle kombine edilmiş ürünler de mevcuttur.

  Valerian – Kedi Otu (Valeriana officinalis)

  Kedi otu kökü kullanımda olan şifalı bitkilerin en kuvvetli olanlarından biridir. Bu güçlü kokulu bitki valiumun elde edildiği bitki oluşuyla ünlüdür. Kullanımda olan en etkili ve hızlı yayılan sakinleştiricilerden biridir v

  anksiyete ile özdeşleşmiş uykusuzluk için üç haftadan fazla valerian kullanımında dikkat edilmelidir.

  Sürekli kullanımlarda 4-6 haftada bir kullanıma ara verilmesi önerilmektedir. Aralıksız kullanımı uyarıcı etkiye yol açabilir.

  Uykusuzluk için önerilen doz 400 ila 900 mg arasıdır. Yatmadan 1-2 saat önce alınır.

  Tavsiye edilen dozun yan etkileri nadirdir. Yüksek dozlar baş ağrısı, huzursuzluk, görmede bulanıklık, sabahları halsizliğe yol açabilir.

  Xanax, Valium gibi ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.

  L-triptofan, melatonin ve sarı kantoranla birlikte kullanımı fazla uykuya neden olup kediotunun yan etkilerini artırabilir.

  Kediotu kapsül, tablet ve çay şeklinde eczanelerde satılmaktadır. Melisa bitkisi ve şerbetçiotuyla kombine edilmiş ürünler de vardır.

  Şerbetçi Otu (Humulus lupulus)

  Esas olarak bu bitkisel ilaç bir yatıştırıcıdır ve sık sık uykusuzluk ve sinirsel gerilimi tedavi etmede tesirini arttırmak için çarkıfelek bitkisi ile bir araya getirilir.

  Son zamanlarda yapılan bir Alman araştırması benzodiazepine bir alternatif olarak, şerbetçi otunun ve kedi otunun geçerli bir alternatif sağladığı sonucuna vardı. Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu uykusuzluk için şerbetçiotunun kullanımına onay vermiştir.

  Melisa Bitkisi

  Melisa bitkisi özü hafif depresyon ve stresde kullanılan bir bitkidir. Sinir sistemini gevşetici ve uykuyu kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır.