Ankaraya Yakın Turistik Yerler

'Türkiyem' forumunda Sitem tarafından 19 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ankaraya Yakın gezilecek Yerler
  Ankaraya Yakın Tarihi Yerler

  Ankaraya Yakın Turistik Yerler

  Çankırı kalesi
  Çankırı Kalesi şehrin kuzeyinde Karatekin Tepesi üzerindedir. Romalılar, Bizanslılar Danişmendliler, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde kullanılan kale, sağlamlığı ile ün yapmıştır. Günümüzde yıkık vaziyettedir. Kale içinde Romalılar döneminden kalma tüneller ve Danişmend kumandanlarından Emir Karatekinin türbesi vardır.

  Polatlı Sakarya Şehitler anıtı ve şehitler parkı

  Yolun iki yanındaki toplam 42 adet sütun ile 420 basamaktan oluşan anıt, 21 gün 21 gece süren Sakarya savaşını temsil ediyor.

  Akçakoca / Diapolis Otel

  Ankaranın denize en yakın noktası. Başkente 270 km uzaklıkta. 15 yıllık bir aile işletmesi. İsmini Akçakocanın tarihteki adı Diapolisten alıyor. 67 odası var. Yemekler Bolulu aşçılar tarafından hazırlanıyor. Otelde uzman masörler çalışıyor, her türlü fitness aleti var. Açık ve kapalı yüzme havuzları, sauna ve jakuzi de var. 140 kişilik cep sineması gayet modern.


  Abant / Abant Palace

  Abant Gölüne karşı, yemyeşil ormanlık bir alanda. Yürüyüş ve bisiklet gezisi çok zevkli. 133 standart oda, 29 süit ve bir kral dairesi var. Köroğlu, Vitamin, Göl, Lobi ve Pub Bar olmak üzere beş barı mevcut. Abant Gölünün kenarındaki restoranı 570 kişilik. Türk ve Fin hamamı, sauna, masaj, jakuzi, solaryum, kapalı yüzme havuzu, fitness merkezi, tenis, voleybol, basketbol sahası ve bilardo gibi imkânlar da var. Ankara Esenboğa Havalimanına 230 km. mesafede.  Kızılcahamam / Patalya Thermal Resort

  Soğuksu Milli Parkının içinde, Ankaraya 86 km. uzaklıkta. Bütün odalarda termal su, kapalı ve açık iki termal havuzu var. Tesiste dört futbol sahası, 3 tenis kortu, 2 basketbol, bir voleybol sahası bulunuyor. Trekking, foto safari ve paintball için birebir. Ormanlık alanda kros pisti var. Güzellik merkezi, hamam ve saunalardan oluşan bir kür merkezi, üç restoran ve bar hizmet veriyor.


  Beypazarı / Cırcırlar Konağı

  İpek yolu üzerindeki, İnözü Vadisinde, 150 yıllık konak. Adını da dokumacılıkta kullanılan “çırçır aletinden alıyor. Mekanın işletmecisi Ahmet Alpaslan. Ankaraya 100 kilometre uzaklıkta olan Konak, geleneksel bir Beypazarı evi. Odalarda gaz lambasıyla uykuya dalıp kuş cıvıltılarıyla uyanıyorsunuz. Toplam beş oda mevcut. İki dönümlük büyük bir bahçesi var. Beypazarı güvecini, yaprak sarmasını, 80 katlı ev baklavasını, Beypazarı kurusu gibi yerel yemekler sunuyor.


  Kapadokya / Peri Tower

  1997-1998 Ağa Han mimarlık ödülüne sahip. Dört tarafı açık bir tepede. Peribacalarının yer aldığı Nar Kasabası ve Gülşehire bakıyor. Geniş bir bahçesi ve açık havuzu var. 126 odalı. Şarap tadımı da yapılabiliyor. Sauna, hamam ve fitness salonu var. Ankaraya 300 km uzaklıkta.