Ankara'da şok dava

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ankara'da şok dava

  [​IMG]Ankara Barosu avukatlarından Bendal Celil Ezman, “Ermeni soykırımı tanınsın, Talat Paşa yargılansın, adı da sokaklardan kaldırılsın diye mahkemeye başvurdu.


  “ALLAHIN TAKDİRİ
  “Ermenilerden özür kampanyasını da imzalayan Ezman, “İlk kez böyle bir dava açılıyor. Türkiye geçmişiyle yüzleşmeli dedi. Ezman, tepki göreceği hatırlatılınca da “Allahın takdiri cevabı verdi.

  Gazete Habertürk'te bugün Cemal Doğan imzası ile yeralan habere göre, Ankkarada bir avukat soykırım tanınsın davası açtı.

  “Ermenilerden özür dilerim kampanyasına da imza atan Avukat Bendal Celil Ezman, bu kez “Ermeni soykırımı tanınsın, Talat Paşa yargılansın, ismi bulvar ve sokaklardan kaldırılsın diye mahkemeye başvurdu DAHA önce “Ermenilerden özür kampanyasına imza atan Aavukat Bendal Celil Ezman, bu kez de Ankara 2. Sulh CezaMahkemesine verdiği dilekçede,mahkemeden, “Ermeni soykırımı tanınsın kararı çıkartılması talebinde bulundu. Ezman, ayrıca Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Beyin heykelinin kaldırılmasını ve Talat Paşa isminin sokaklardan silinmesini istedi.

  GÜZELE DAVA AÇTIRDI “
  Özür diliyorum kampanyasına imza atanlar hakkında “sütü bozuklar, “uşaklık diyerek hakaret ettiği iddiasıyla eski bakanlardan Hasan Celal Güzel hakkında 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle açılan dava Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görüldü. Güzel hakkındaki davanın açılmasını sağlayan Ankara Barosuna kayıtlı Ezman,mahkemeye “şok bir dilekçe verdi. Avukat Ezman dilekçesinde, 1915 yılında yaşananları anlatarak Sait Halim Paşa Hükümeti tarafından Ermeni vatandaşlarına karşı “soykırım yapıldığını öne sürdü.

  TALAT PAŞA SUÇ İŞLEDİ
  Ezman, Ermenilerin 1915te Türkler tarafından, Osmanlı vatandaşlarının planı dahilinde katledildiğini iddia etti. Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey hakkında verilen hükme esas dosyanın getirtilip incelenmesini isteyen avukat Ezman, “1918 ve 1922 yıllarında 1915 Nisan veMayıs aylarında olan tehcir nedeni ile verilen mahkûmiyet dosyalarının getirtilmesini istediğimiz halde getirtilmemiş, konunun incelenmesi ihmal edilmiştir dedi. Dilekçesinde ayrıca, Talat Paşa Komitesi üyelerinin, TCKnın 220 ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca, “cebir ve şiddet kullanarak örgüt kurmak suçunu işlediklerini öne süren Ezman, soykırımsuçunun TCKnın 76, 77 ve 78.maddelerinde tanımlandığını, 1915 yılında ErmeniLere karşı sistemli bir şekilde işlenen suçların bu madde çerçevesinde soykırım suçunu oluşturduğunu savundu.

  HEYKELİ KALDIRILSIN
  Ezman,mahkemeden ayrıca şu taleplerde de bulundu: “Mahkemenizin 1915 olaylarına ilişkin Kemal Beyin idam hükmünün verildiği dosyayı ve diğer idam dosyalarını getirterek, konuyu açıklığa kavuşturmasını ve soykırım olduğuna dair bir karar verilmesini yüksek mahkemenizden talep ediyorum.

  İçişleri Bakanlığına verdiğim ve ancak yanıt alamadığım, Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Beyin heykelinin kaldırılması ve Talat Paşa adının bulvar ve sokak isimlerinden kaldırılması yönündeki başvurum savcılığa gönderilerek, bakanlık yetkilileri hakkında suçu ve suçluyu övmek ve insanlığa karşı suç çerçevesinde soruşturma başlatılsın.

  TCKnın 76, 77 ve 78.maddelerinde yer alan soykırımtanımı, 1915 olayları hakkında verilen mahkeme kararları getirtilerek uygulansın ve 1915te Sait Halim Paşa hükümeti tarafından soykırım yapıldığına hüküm verilsin.

  Görevsizlik kararı verilerek, dava özel yetkili mahkemelere ve savcılara gönderilsin. “Türkiye geçmişiyle yüzleşmeli. Türkiyede ilk kez böyle bir dava açılıyor diyen Avukat Ezman, “Tepkiden korkmuyor musunuz? sorusunu, “Başıma bir şey gelirse Allahın takdiridir diye yanıtladı.

   
Similar Threads: Ankara'da şok
Forum Başlık Tarih
Haberler Ankara'da Su Kesintisi Yapılacak 11-13 şubat 9 Şubat 2013
Haberler Ankara'da Patlama 1 Şubat 1 Şubat 2013
Haberler Ankara'da Trafik Kazası 28 Ocak 2013
Haberler Ankara'da Okullar Tatilmi 17 Aralık 2012 17 Aralık 2012
Haberler Ankara'da Trafik Kazası 5 Eylül 5 Eylül 2012