Ankarada Gezilecek Yerler Listesi

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ankarada gezilecek mekanlar


  Anıtkabir
  Mustafa Kemal Atatürkün ebedî istirahatgâhının bulunduğu Anıtkabir, Rasattepede yer alıyor. Mimarları Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arda. 1944 yılında yapımına başlanan anıt, 1953te tamamlanmış. Giriş yolunun iki yanı aslan heykelleri ve meşalelerle süslüdür. Zafer alanı, yolu asıl anıta bağlayan bölümdür; çevresinde sekiz kule vardır ve her birine Kurtuluş Savaşı ile ilgili bir ad verilmiştir. 20 metre yükseklikte ve 30 metre genişlikteki şeref salonunun gerisindeki pencerenin önünde lâhit yer alır. Atatürkün asıl mezarı, bu simgesel lâhdin tam altındadır. İsmet İnönü, Cemal Gürsel ve 27 Mayıs şehitleri de Anıtkabir çevresine defnedilmiştir. Anıtkabir kompleksi içindeki üniteler; İstiklâl Kulesi, Hürriyet Kulesi, Aslanlı Yol, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılâp Kulesi, Zafer Kabartmaları, Mozole - Şeref Holü.

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi

  Müzede, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarından gelme çeşitli koleksiyonlar ve çeşitli dönemlere ait örnekler, Osmanlı Dönemi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergileniyor.
  M.Ö. I. binin ikinci yarısından başlayarak, Roma ve Bizans dönemlerine ait altın, gümüş, cam, mermer, bronz eserler ile ilk kullanılan sikkeden başlayarak günümüze kadar olanları da içine alan sikke koleksiyonları, Müzenin nadir kültür varlıklarını temsil ediyor.
  Müze Tel : (+90-312) 324 31 60 - 312 62 48

  Augustus Tapınağı
  Ulusta Hacı Bayram Cami bitişiğinde yer alıyor. M.Ö. II. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış olan tapınak zamanla yıkılmış. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat Hükümdarı Amintosun oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmış. Bizanslılar zamanında çeşitli eklemeler yapılıp, pencereler açılarak kilise haline getirilmiş. Etrafı dört sütunla kuşatılmış dört duvar halinde.

  Ankara Kalesi
  Asırlardır kentin bekçiliğini yapan Ankara Kalesi kentin sembolü. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk kez Romalılar tarafından yapıldığı fikri yaygın. Selçuklular tarafından onartılıp genişletilmiş. Kurulduğu tepe yanında akan (Hatip Çayı) Bent deresinden 110 metre yüksekte. Kale, iç ve dış kale olmak üzere iki kısım. Yirmiden fazla kulesi var. Dış kale eski Ankara şehrini yürek biçiminde çevirir. Dört katlı olan iç kale kısmen Ankara taşından kısmen de toplama (spoliyen) taşlarla yapılmış. İç kalenin iki büyük kapısı olup, birisi dış kapı, diğeri hisar kapı adını taşır. İç kaledeki kulelerin yüksekliği 14 ile 16 m. arasında değişiyor.

  Kızılcahamam Milli Parkı
  İç Anadolu coğrafyasında Kuzey Anadolunun gür ve ormanlık bölgelerine geçiş kuşağında yer alan Kızılcahamam Milli Parkı; iki ana vadiye açılan pek çok yan dere ve vadiler arası düzlüklerden meydana gelen jeomorfolojik bir yapıya sahip. Bu arazi yapısı üzerinde, doğal görünüşünü koruyan karaçam, sarıçam, meşe ve kavak ağaçlarından oluşan ve alt flora türleriyle zenginleşmiş bir orman dokusu bulunuyor.Yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, geyik, sansar ve akbabalar sık görülebilen yaban hayvanları. Cafe, restoran gibi tesislerin yer aldığı parkta bungalowlarda da konaklayabilirsiniz.
  Ankaraya 78 km uzaklıkta.

  Gölbaşı
  Konya Yolu üzerinde Mogan Gölünün kıyısında yer alan Gölbaşı, Ankaralıların mesire yeri. Çevresinde plaj ve gazinoların yanı sıra restoran ve kahvelerde mevcut. Sıcak yaz aylarında deniz özlemini bir parça da olsa gideren bir gezi alanı olan Gölbaşının kıyıları kayık gezileri için de elverişli. Ayrıca Gölbaşında hava sporları etkinlikleri de düzenleniyor.
  Ankaranın 25 km güneybatısında yer alıyor.

  Çubuk Barajı
  Baraj çevresindeki ormanlık alan içinde gazinolar, piknik yerleri, yürüyüş alanları ve kır kahveleri bulunuyor. Motor gezileri içinde elverişli olan baraja belediye otobüsü ile gitmek mümkün.
  Ankaraya 12 kilometre uzaklıkta.

  Tuz Gölü
  Ankaranın güneydoğusundaki Şereflikoçhisara yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölünün yaklaştığını bildirir. Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor. Tuz Gölü, 1500 kilometrekarelik alanıyla Van Gölünden sonra Türkiyenin ikinci büyük gölü. Göl çevresinde ülkenin değişik kısımlarından gelen insanların kurduğu pek çok yeni köy var. Gerçekten de tuzun berrak göl suyu altında gümüş gibi pırıldayan garip manzarasını görmek için gelmeye değer. Turist kafileleri göl kıyısında durduğu zaman hiç kimse tuzlu zeminde dolaşmaya dayanamaz. Eteklerine ve pantolonlarına sıçrayan suları hiçe sayarak bu doğaüstü beyaz dünyanın içinde yürüme hissinin tadını çıkarırlar. Ve sıçrayan sular kuruduğu zaman, geriye Tuz Gölünün kalıntısı olarak ince bir tuz tabakası kalır.

  Gordion

  Polatlı'nın Yassıhöyük Köyünün yakınında; Frigya'nın başkenti olan antik yerleşme İö 3. binyılın sonunda kurulmuş. Ayrıca müze de bulunmakta.

  Ayaş İçme ve Kaplıcası


  Solunum, dolaşım, sindirim, kronik ve iltihaplı kadın hastalıklarında etkili olduğuna inanılan 51 derece sıcaklıkta tuzlu, bikarbonatlı ve karbon dioksitli madensuyu ev kaplıca tesisleri bulunmakta.

  Gençlik Parkı


  Yapay gölde sandal gezintisi. Gazino, lokanta, çay bahçeleri ve lunapark bulunmakta.
    2. Cevap: Ankarada Gezilecek Yerler Listesi

  Estergon kales( keçiören)
  Keçiören şelalesi
  Armada AVM(Söğütözü)
  AnkaMALL AVM(Eski büyük migros)
  Keçiören migros teras katı.(muhteşem Manzaralı)
    3. Cevap: Ankarada Gezilecek Yerler Listesi

  Ankara da gezilecek bir yer yok bana göre ama yine de Ankara'yı seviyorum.Ankara'da yaşayacaksın arada sırada gezmeye başka yerlere gideceksin :D
    4. Cevap: Ankarada Gezilecek Yerler Listesi

  ankara çalışan insanlar için düzenli güzel bir şehir.