Ankara tarihi

'Türkiyem' forumunda EyLüL tarafından 23 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ankara tarihi Hakkında
  Ankara ilinin tarihçesi,
  Ankara tarihi ve kültürel bilgileri


  Ankara Tarihi

  Ankaranın geçmişi çok eski devirlere dayanır. Nitekim Bağlum, Çubuk Barajı ve Maltepe'deki kazılarda eski çağlara ait eşyalar bulunmuştur. Alatlıbel ve Etiyokuşu, eski çağlardan kalma köylerdir. Ankaranın bilinen tarihi Hititlere dayanır. Hitit İmparatorluğu Anadoluya hakim olunca, Ankaraya 160 km uzaklıktaki Hattuşaşı (Bogazköy) başkent yaptı; bu sebepten Ankara Kalesinde Hititlere ait izler vardır.

  Ankara Hitit İmparatorluğunun yıkılışından sonra M.Ö. sekizinci asırda Anadolu'ya hakim olan Frigyalılar, Ankaraya sahip olmuşlardır. Frigyalılar şehirlerini yığma topraklarla yapılmış tepeler (höyükler) üzerine kurmuşlardır. Orman Çiftliği civarında 20ye yakın yığma tepede Frigyalılara ait mezar ve eşyalar bulunmuştur. Frig kralı Gordiusun oğlu Midas, Ankarayı genişletmiştir. Ankara, Avrupa-Asya arasında göç, ticaret ve fetih yolları üzerinde olduğundan, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Bergamalılar, Makedonya kralı Büyük İskenderin ve Romalıların istilasına uğramıştır. Roma İmparatorluğu (M.S. 189-395) idaresi altında iken Romanın bölünmesi üzerine 395-684 arasında Doğu Roma (Bizans) idaresinde kalmıştır. 684 senesinde İslam ordusu Ankara'yı ele geçirmiştir. Ankara kalesinde pekçok Eshab-ı kiramın kabirleri vardır (yerleri belli değildir). Abbasiler devrinde, Halife Harun Reşid zamanında Ankara bütünüyle feth edilmiştir. Bundan sonra Ankara zaman zaman müslümanlarla Bizanslılar arasında el değiştirmiştir.

  1071 Malazgirt Meydan Savaşında Alparslan Bizans ordularını yenip bozguna uğratınca, Selçuklu Türkleri hızla Anadoluyu feth ettiler. 1073de Ankarayı ele geçirdiler. Bizanslılar, Ankarayı geri almak için iki defa saldırdılarsa da hezimete uğradılar. İlhanlılar, Selçuklu ülkesini istila edince, Ankara 40 sene İlhanlıların elinde kaldı. 1210 Moğol istilasında Sultan İkinci Gıyaseddin Keyhüsrev, Ankara kalesine sığındı. 1341de Anadoluda çıkan karışıklıklarla “Ahi Teşkilatı Ankaranın siyasi iktidarını ele geçirdi. Huzur ve güven sağlandı. 1354te Ahiler kendi istekleri ile Ankarayı Orhan Gazi zamanında oğlu ve Rumeli fatihi Süleyman Paşaya devrettiler. Böylece Ankara 1354te Osmanlı Devletinin toprağı oldu.

  Ankara İstiklal Savaşında Milli mücadelenin merkezi, karargahı, 23 Nisan 1920de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin çalışma yeri, 13 Ekim 1923de de yeni cumhuriyetin başkenti olmuştur.

  Tarihi Ankara Resimleri
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]