Ankara Neden Başkent Oldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 28 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ankara Neden Başkent Oldu
  Ankara Neden Başkent Olmuştur

  - Ankaranın Türkiyenin ortasında; askeri ve siyasi yönden güvenli bir konumda bulunması,


  - Yurdun her tarafı ile ulaşım ve haberleşmenin kolay olması,


  -TBMMnin Ankarada bulunması ve Kurtuluş Savaşında idari merkez olması etkili olmuştur.

  Ankara'nın Başkent Oluşu

  Mustafa Kemal Paşa, Erzurum, Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralık 1919 günü Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankaraya geldi.O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul idi. Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919′da İstanbulda toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbula girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadoluya geçti.

  Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisinin İstanbulda toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu.

  Ankara, Anadolunun ortasında, savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Savaşın yönetimi ve haberleşme, Ankaradan kolaylıkla yürütülürdü.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankarada açıldı. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşayı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolunun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın planları bu yoksul kentte hazırlandı.

  Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönüde, Sakaryada, Dumlupınarda düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922′de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşımız tamamlandı.

  Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankaranın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devletinin başkenti oldu.