Ankara Ne Zaman Ve Neden Başkent Oldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 18 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Ankara Hangi Tarihte Ve Neden Başkent Oldu


    Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti, Ankara ilinin merkezi, Türkiye'nin en kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kentidir.

    Mustafa Kemal, meclis çalışmalarını daha yakından izleyebilmek için 27 Aralık 1919'da Ankara'ya geldi.Ankara'ya gelmesinin nedenleri arasında buranın demiryolu ağına sahip olması, İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmemiş olması, merkezi bir konumda bulunması ve Batı Cephesi'ne yakınlık gibi nedenler de etkili olmuştur. Meclis, 28 Ocak 1920'de oybirliği ile Misak-ı millî'yi kabul etti. Bunun üzerine İstanbul işgal edildi ve meclis kapatıldı. Mustafa Kemal, 19 Mart 1920'de illere ve kolordu komutanlıklarına bir genelge gönderdi ve Ankara'da olağanüstü bir meclisin açılacağını duyurdu.

    Seçimlerin ardından 23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM açıldı ve hükümet kuruldu. Kurtuluş Savaşı bu meclisten yönetilmiş, savaşın kazanılmasının ardından Lozan Antlaşması imzalanmış ve I. TBMM seçim kararı almış ve yerini II. TBMM'ye bırakmıştır. İnkılap Meclisi olarak da anılan bu meclis 13 Ekim 1923'te Ankara'yı başkent ilan etti.
     


Similar Threads: Ankara Zaman
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Ankara Ne Zaman Türkiye'nin Başkenti Oldu ? 6 Ağustos 2014
Bunları biliyormusunuz Ankara'da Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? 26 Temmuz 2013
Bunları biliyormusunuz Ankara'da İftarda Gidilecek Yerler 6 Temmuz 2013
Bunları biliyormusunuz Ankara'nın Başkent Oluşu İle İlgili Yazı Kısa 8 Ocak 2013
Bunları biliyormusunuz Ankaranın Başkent Oluşunun Tarihi 18 Aralık 2012