Ankara Ne Zaman Türkiye'nin Başkenti Oldu ?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 6 Ağu 2014 tarihinde açılan konu

  1. Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti bilindiği gibi İstanbul'du. Taki Mustafa Kemal Atatürk Erzurum ve Sivas Kongrelerinin ardından 27 Aralık 1919 tarihinde temsilciler kurulu üyeleriyle Ankara'ya gelene kadar.

    Osmanlı Mebusan Meclisi son olarak 12 Ocak 1919'da İstanbul'da toplantı. Aradan 4 gün geçtikten sonra İngilizler İstanbul'a girip Meclisi bastılar. Bu yaşanan olaydan sonra pek çok milletvekili Anadolu'ya geçti yakalananlar ise tutuklandı. Bu olaydan sonra Osmanlı Mebusan Meclisinin İstanbul'da toplanması gibi bir olasılık kalmadı.

    Ankara, savaş meydanlarına eşit uzaklıkta Anadolu'nun tam ortasında bulunuyordu. Memleket buradan rahatlıkla yönetilebilirdi. TBMM 23 Nisan 1920 günü Ankara'da açıldı ve meclis ilk oturumunda Gazi Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti. O günden itibarende ülkenin yönetimi Ankara'dan idare edildi.

    Düşman yurttan çıkarıldıktan sonra 13 Ekim 1923 tarihinde İsmet Paşa ve arkadaşları Ankara'nın başkent olması için TBMM'ye yasa önerisi verildi öneri mecliste oylandı ve kabul edildi. Bu tarihten itibaren Ankara Türkiye Cumhuriyetinin başkenti oldu.