Anıtkabirin Sırları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 11 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Anıtkabirin Sırrı
  Anıtkabir Aslanların Sırrı

  50 yaşındaki Anıtkabir'in bilinmeyenleri Anıtkabir 9 yılda tamamlandı
  Anıtkabirin takribi ağırlığı 150 bin ton olarak hesaplandı. Atatürkün kabrinin Anıttepeye yaptırılmasını ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi.

  Türk milletinin kalbinin attığı yer olan Anıtkabir, bilinen siluetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok gerçeği de 50 yıldır derinliklerinde saklıyor. Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü...

  Anıtkabir Komutanlığından alınan bilgiye göre, yapımına 9 Ekim 1944de başlanan ve 1 Eylül 1953de tamamlanan Anıtkabirin yerini ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi. Atanın kabrinin yapımıyla ilgili komisyon Etnoğrafya Müzesi, TBMMnin arkasındaki tepe (Kabatepe), Ankara Kalesi, Altındağ ve Gazi Orman Çiftliği seçeneklerini eleyerek tam Çankayada karar kılacağı sırada, Aydın Milletvekili Mithat Aydın daha sonra “Anıttepe olarak adlandırılacak olan Rasattepeyi önerdi. Komisyon üyelerinin de burayı gördükten sonra Aydına hak vermeleri üzerine Anıtkabirin Rasattepeye yapılması kararlaştırıldı. Türk milletine gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmayan Atatürkün yıllar önce bir gezi sırasında Rasattepeyi gezerken ağzından dökülen “Bu tepe ne güzel bir anıt yeri... sözleri de bugün için çok anlamlı...

  Anıtkabir için 1941de açılan yarışmaya, İkinci Dünya Savaşının en çetin günleri yaşanmasına rağmen Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakyadan toplam 49 proje katıldı. Ancak en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Ardanın “25 numaralı projesi kabul edildi.
  [​IMG]
  Vatan Toprağında Yatıyor

  750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor.
  Ata'nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor Türk milletinin kalbine gömdüğü Atatürk, Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında "vatan toprağında" yatıyor.

  Aslanların Sırrı
  Türk milleti için kutsal değerlerle kuşatılan Anıtkabirdeki her mimari unsur ayrı bir mana taşıyor.

  Atanın kabrine ulaşan 262 metrelik Aslanlı yolun sağ ve solunda bulunan 24 aslan, “24 Oğuz boyunu temsil ediyor. Türk kültüründe güç sembolü olduğu için seçilen aslan figürlerinin çift olması milletin “birlik ve bütünlüğünü vurgularken, aslanların kedi gibi yatar pozisyonda olması ise bu büyük gücün “barışseverliğini sembolize ediyor. Ziyaretçilerin de kabrin manevi atmosferine ayak uydurmaya yönlendirildiği Aslanlı yolda, taşlar Atanın huzuruna çıkanların “başlarının öne eğik olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.
  Depreme karşı dayanıklı kılmak için tıpkı bir geminin su altındaki kısmı gibi toprağın içine yerleştirilen Anıtkabirde mozolenin iç duvar ve zemini en nadide mermerlerle kaplanırken, tavanları renkli ve altın varaklı İtalyan mozaikleriyle süslenmiş. Milli değerleri temsil eden isimler verilen ve Selçuklu çadır mimarisinin özelliklerini yansıtan bir mimariyle yapılan 10 kule Anıtkabirin siluetine ayrı bir değer katıyor.
  [​IMG]