Anıtkabir kaç yılında kim tarafından nasıl yapılmıştırr

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 18 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Anıtkabir kaç yılında kim tarafından nasıl yapılmışatır

  Cevap: Anıtkabir kaç yılında kim tarafından nasıl yapılmıştırr

  Türkiye cumhuriyetinin kurucusu olan Mustafa kemal Atatürkün kabrinin içinde bulunduğu mekâna anıtkabir denir. Anıtkabirin nasıl yapılacağı konusunda birçok şey yazılıp çizildi ama en sonunda bir yarışma tertip edildi ve bu yarışmada birinci gelen proje uygulandı. 1 Mart 1941 yılında düzenlenen Bu yarışmayı Ahmet Orhan arda ile Emin Onatın ortak projesi kazandı.

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988'de çıkartıldı). 1973'den beri İsmet İnönü'nün kabri de Anıtkabir'dedir.

  Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, ilk aşamada kamulaştırılma çalışmaları yapıldı ve 9 Ekim 1944 tarihinde yapıma başlandı. Anıtkabir'in inşası 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1953 yılında tamamlandı.

  Anıtkabir'in 4. kısım inşaatı ise şeref holü döşemesi, tonozlar alt döşemeleri ve şeref holü çevresi taş profilleri ile saçak süslemelerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü kısım inşaat 20 Kasım 1950 tarihinde başlamış ve 1 Eylül 1953 tarihinde bitirilmiştir.