Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 22 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgiler


  Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır.Anıtkabir'in yapımında, beton üzerine dış kaplama malzemesi olarak kolay işlenebilen gözenekli, çeşitli renklerde traverten, mozole içi kaplamalarında ise mermer kullanılmıştır.

  Heykel grupları, aslan heykelleri ve mozole kolonlarında kullanılan beyaz travertenler Kayseri Pınarbaşı ilçesi'nden, kulenin iç duvarlarında kullanılan beyaz travertenler ise Polatlı ve Malıköy'den getirilmiştir. Kayseri Boğazköprü mevkiinden getirilen siyah ve kırmızı travertenler tören meydanı ve kulelerin zemin döşemelerinde, Karabük Eskipazar'dan getirilen sarı travertenler zafer kabartmaları, şeref holü dış, duvarları ve tören meydanını çevreleyen kolonların yapımında kullanılmıştır.

  Bütün bu özellikleriyle yapıldığı dönemin en iyi mimari örneklerinden biri olan Anıtkabir yaklaşık 750.000 m² lik bir alanı kaplamakta olup, Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki kısma ayrılır.
    2. Cevap: Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi

  Atatürk 10 Kasım 1938′de İstanbulda öldüğü zaman cenazesi Ankaraya götürülmüş, geçici olarak Ankara Etnografya Müzesine konmuş, Atatürke lâyık bir mezar yapılabilmesi için de uluslararası bir proje yarışması açılmıştı. Yarışmayı Türk mimarlarından Emin Onat ile Orhan Ardanın ortaklaşa yaptıkları proje kazandı.

  Anıtkabirin yapımı 1945′te başladı, 1953′te tamamlandı.

  Anıtkabir üç bölümden meydana gelir: yol, avlu ve şeref salonu. Yolun uzunluğu 180 mdir. İki yanma aslan heykelleri, meşaleler ve servi ağaçları dikilmiştir. Bunun ucunda avlu yer alır. Avlunun çevresindeki sekiz kuleye ayrı ayrı ad verilmiştir: Müdafaai Hukuk, Cumhuriyet, Devrim, 2i Nisan, Barış, Zafer, Misakı Milli, Mehmetçik.

  Avlunun sol ucunda kabir kısmı yer alır. Bunun içindeki şeref salonunun yüksekliği 20 m, eni 32 m, boyu 60 mdir. Tavanına altın mozaikle Türk motifleri işlenmiştir. Salonun gerisindeki pencerenin önünde lahit bulunur. Mezar lahdin altındadır.

  Cemal Gürsel ile beş 27 Mayıs şehidinin mezarı Anıtkabirin doğusunda yapı dışında; İsmet İnönünün mezarı ise avlunun sağında, şeref salonuna karşı cephedeki bir salonun içindedir.

  TBMM, Atatürk için bir anıtmezar yaptırma kararını ölümünden hemen sonra almıştı. Yer olarak, Rasattepe (şimdiki Anıttepe) seçilmişti. Atatürkü çeşitli yönleriyle simgelemesi istenen yapının tasarımı için, uluslararası bir proje yarışması düzenlendi. Seçici kurul, 5 Nisan 1941′de, yarışmaya katılan 49 proje içinden Ord. Prof. Emin Onatla Doç Dr. Orhan Ardanın ve Alman Prof. Johannes Krügenle İtalyan Prof. Dr. Arnoldo Feschininin projelerini birinciliğe değer buldu. Sonuçta Emin Onatla Orhan Ardanın projesinin uygulanmasına karar verildi. Anıtkabirin yapımına 1944′te başlandı. Malzeme seçimine önem verildi. Sağlamlığı ve bozkıra uyumu gözetilerek gri ve açık sarı renkli Çankırı traverteni kullanıldı. Atatürkün naaşı, 10 Kasım 1953 günü. bu ebedi istirahatgahına getirildi.
    3. Hiç kısa değil daha kısa yapabilirdin
   


Similar Threads: Anıtkabir Hakkında
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Anıtkabirin Tarihçesi 12 Kasım 2011
Ansiklopedik Bilgi Anıtkabirin Bitiriliş Tarihi 11 Kasım 2011
Ansiklopedik Bilgi Anıtkabirin Sırları 11 Kasım 2011
Ansiklopedik Bilgi Anıtkabirin Kuruluş Tarihi 11 Kasım 2011
Ansiklopedik Bilgi Anıtkabirin Ölçüleri 11 Kasım 2011