Angola Tarihi

'Ülkeler' forumunda Sitem tarafından 1 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Angola Tarihi nedir
  Angola Tarihcesi

  Angola Tarihi

  Orta Amerikada yaşayan Bantu halkı, 1500 yıllarında göçle bu ülkeye yerleşmişler ve çeşitli krallıklar kurmuşlardır. 1483 yılında Portekizli ilk araştırmacılar, bölgede yerliler tarafından kurulmuş olan Bakongo Krallığı ile çeşitli yakınlıklar kurdular. Diğer Angola krallıklarında olduğu gibi burada da yerli halk demir ve bakır işlemeyi bilmekteydi.

  Portekizliler 1575 yılında güneye doğru inmişler ve esir ticareti karlı olduğundan, sömürgecilikten ziyade bu işle uğraşmışlardır. Özellikle 1648-1836 yılları arasında Angolalı esirler satılıp çalıştırılmak üzere Brezilyaya gönderilmiştir. Esir ticaretinin ortadan kalkması ile Portekizliler Angolayı daha iyi tanımış, sınırlarını çizmiş ve 1918den itibaren kendi kontrolü ile kurulan bir hükumetle ülkeyi yönetmeye başlamışlardır.

  Yirminci yüzyılın ilk yarısında Angolalılar, yerli veya Portekiz kültürüne uyabilen diye iki grupta mütalaa edilmiştir. 1930dan itibaren Portekiz sömürge olarak kullandığı Angolada kontrolü yoğunlaştırdı. Bu durum 1951e kadar devam etti. Bu yıl tenkitleri önlemek gayesiyle sömürge idaresi yerine deniz aşırı vilayet idaresini getirdi. 1961-1962 arasında Portekize karşı şiddet hareketleri, binlerce Afrikalı ve Avrupalının ölümüne sebep oldu. Yerliler açık savaşta zaferden ümidi kesince, gerilla hareketi başlattılar.

  Milliyetçi hareketler, kabile ve yerel duruma bağlı olarak üç grupta teşekkül etmiştir: Dr. Agostinho Netonun yönettiği “Angolanın hürriyeti için Halkçı hareket (MPLA), pek çoğu Angolada yetişmiş kişilerden meydana gelmektedir. Uzun yıllar merkezini Zairede bulunduran ve Holden Roberto tarafından “Angolanın Hürriyeti İçin cephesi ikinci gruptur. “Angolanın tüm bağımsızlığı için Milliyetçi Birlik (UNITN)de başka bir grubu meydana getirmektedir.

  Nisan 1974te Portekiz, Angolaya bağımsızlık vermek istediğini bildirmişse de gruplar arası çatışma devam etmiş, hatta ayrılma istekleri de baş göstermiştir. Ekim 1974te karşılıklı bir anlaşma ile ateş-kes sağlanmıştır. Her ne kadar Ocak 1975te bir geçiş hükumeti kurulmuşsa da, bağımsızlık isteyen grupları bir araya getirmek mümkün olmamış ve savaş devam etmiştir.

  Milliyetçi iki grub, Sovyet yanlısı (MPLA) ile anlaşınca, Kasım 1975te bağımsızlık ilanı gerçekleştirilmiştir. Biri Lunda ve diğeri Humboda olan iki hükumet ilan edilmiştir. MPLA, Sovyet silahları alırken, Kübalı askerler tarafından da desteklenmiştir. Daha sonra MPLA ülkede hakimiyet sağladıysa da gerilla harbi devam etmiştir. “Afrika Ülkeleri Topluluğu Şubat 1976da Sovyet yanlısı MPLAnın hükumetini tanımıştır. Ülke daha sonra Aralık 1976da Birleşmiş Milletlere kabul edildi.

  Güney Afrika Cumhuriyetinin himayesinde bulunan ve bağımsızlığı için Birleşmiş Milletlerde verilen karar 1989da gerçekleşti. “Namibya bağımsız oldu.

  alıntı
   


Similar Threads: Angola Tarihi
Forum Başlık Tarih
Ülkeler Angola Tarihi 18 Kasım 2011
Ülkeler Angola Bayrağı Resmi 20 Temmuz 2012
Ülkeler Angola Nüfusu 2013 28 Haziran 2012
Ülkeler Angola Başkenti 12 Aralık 2011
Ülkeler Angola Vizesi İçin Gerekli Evraklar 7 Aralık 2011