Angelina Jolie biyografisi

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Angelina Jolie, Angelina Jolie kimdir, Angelina Jolie foto, Angelina Jolie biyografi

  [​IMG]

  Angelina Jolie Hayatı

  Amerikalı aktris, model ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyi Niyet Elçisi. Gerçek adı Angelina Jolie Voighttur. Birçok dergi tarafından dünyanın en güzel kadını seçilmiştir.

  Golden Globe, Emmy ve Oskar ödüllerinin sahibi olan ünlü oyuncu kimsesiz çocuklara yardım amaçlı projeler yürütmektedir. Filmlerinden bazıları Gia, George Wallace, Girl Interrupted, Alexander ve The Good Shepherddır.

  4 Haziran 1975te Los Angelesta dünyaya geldi. Babası Jon Voight ve annesi Marcheline Bertrand film oyuncusuydular. Kardeşi James Haven da sonraları aktör ve prodüktör olarak ün yapacaktı. Jolie, Chip Taylorın yeğeni ve ünlü Fransız aktris Jacqueline Bissetle Maximilian Schellin vaftiz kızıydı.
  1976da annesi ve babası boşandıktan sonra Jolie ve erkek kardeşi anneleri Marcheline Bertrandla New Yorka taşındılar. Küçüklüğünde yılan ve kertenkele toplayan ve Uzay Yolu dizisindeki Mr. Spock karakterine aşık olan Jolie, sık sık annesiyle birlikte sinemaya gidiyordu. Sinemayı sevmesinde ailesinin elbette büyük etkisi olmuştu.

  Zira Jolie, Lee Strasberg Theatre Institutede 2 yıl oyunculuk eğitimi almaya karar verdi ve sahnelenen birçok oyunda rol aldı. Sonraları ailenin Los Angelesa geri dönmesiyle Beverly Hills High Schoola kaydolan Jolie, zengin aile çocuklarının arasında sadeliğiyle dikkat çekiyor ve ikinci el giysiler giyiyordu. İlk modellik deneyiminde başarısız olunca bileklerini kesen Jolie, daha sonra CNNe verdiği röportajda konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti: “Bıçak biriktiriyordum ve kendimi kesip acıyı hissetmek benim için bir ritüel olmuştu. Bu benim için bir çeşit terapiydi, çünkü kendimi yaşıyor gibi hissettiriyordu.

  14 yaşında modellik yapmak üzere Finesse Model Managementla anlaşma imzalayan Jolie, Meat Loafun Rockn'Roll Dreams Come Through, Antonello Vendittinin Alta Marea ve Lenny Kravitzin Stand by My Woman kliplerinde oynadı. Kardeşi James Haven USC School of Cinematic Artsta öğrenim görüyordu ve Jolie onun okul için hazırladığı projelerde de rol alıyordu.

  16 yaşında mezun olduktan sonra annesinin evine oldukça yakın bir yerde ev tutan ve tiyatro çalışmalarına başlayan Jolie, babasının ailesine olan ilgisizliğinden dolayı ondan çok soğumuştu. Temmuz 2002de babasının soyadını istemediğini mahkemeye bildiren Jolienin bu isteği kabul edilerek, soyadı değişikliği 12 Eylül 2002de resmen gerçekleşti.

  Angelina Jolienin ilk profesyonel film tecrübesi düşük bütçeli Cyborg 2de başrolü oynamasıyla gerçekleşti. 1995te Hackers filminde canlandırdığı Kate rolüyle dikkat çeken ve eleştirmenlerden olumlu puan alan Jolie, filmdeki rol arkadaşı Jonny Lee Millera aşık oldu ve çift 28 Mart 1996da dünya evine girdi. Mojave Moon,Love Is All There Is,Foxfire ve True Women gibi filmlerde rol aldıktan sonra ona en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Golden Globe kazandıracak ve Emmy ödüllerine de aday olmasını sağlayacak George Wallace isimli TV filminde rol aldı.

  1998de süper model Gia Caranginin hayatını canlandırdığı HBO yapımı TV filmi Gia için kamera karşısına geçen Jolienin performansı ayakta alkışlandı. Gia rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Golden Globe ve Emmy ödüllerini kazanan Jolie 2 yıl üstüste en prestijli ödüllerin sahibi olmuştu.

  Uzun süre problemli evlilikleri nedeniyle ayrı yaşayan Jolie ve Miller çifti 3 Şubat 1999da resmen boşandılar. Aynı yıl Jeffery Deaverın aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılan The Bone Collector filminde Denzel Washingtonla başrolleri paylaştı.

  Angelina Jolie başrollerini Winona Ryder ile paylaştığı Girl, Interrupted isimli filmdeki rolüyle 1999da en iyi yardımcı kadın oyuncu oskarının sahibi oldu.

  90lar ünlü oyuncu için oldukça başarılı geçti ve Jolie, Pushing Tin fiminin setinde tanıştığı Billy Bob Thorntonla büyük aşk yaşamaya başladı. Çift 5 Mayıs 2000 tarihinde evlendi.

  Jolienin dünya çapında tanınmasını sağlayan film, 2001 yılında Lara Croft: Tomb Raider filmiyle oldu. Kazandığı büyük gişe başarısının yanında, filmin vizyona girdikten kısa bir süre sonra hazırlanan bilgisayar oyunu da Jolienin ününü pekiştirdi. 2002de Edward Burnsle birlikte Life or Something Like It filminde rol aldı ve 10 Mart 2002 tarihinde Kamboçyadan Maddox Chivan isminde bir erkek çocuk evlat edindi.

  2003te Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life ile serinin ikinci filmi için yeniden kamera karşısına geçti. 2005 Jolienin hayatı için oldukça önemli bir yıl oldu. Zira Jolie, Mr.&Mrs. Smith filminde birlikte rol aldığı Brad Pittle yakınlaşınca, o dönem evli olan Pitt yüzünden magazin basını her gün yeni bir haberle okuyucunun karşısına çıkıyordu. Yuva yıkan kadın olmadığını her fırsatta dile getirse de Jolie, Pitt-Aniston çiftinin ayrılmasında en büyük etkenlerden biri olarak görüldü.

  Jolie 6 Temmuz 2005de Etyopyadan annesinin aids yüzünden ölmesi sonucu yetim kalmış olan Zahara Marley adında bir kız çocuğu evlat edindi.

  Pittle beraber bir aile kurma kararı alan ancak evlenmeyen Jolienin evlat edindiği çocukları Brad Pitt de kendi nüfusuna geçirdi ve soyadları Jolie Pitt şeklinde değiştirildi.

  27 Mayıs 2007de çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir kız çocukları oldu. Shiloh İncilde barış içinde olan anlamına geliyordu.

  Jolie başrollerini Matt Damonla paylaştığı 2006 tarihli The Good Shepherd filminde rol aldı. 2007 yılında Jolie, yönettiği ilk film olan A Place in Time adlı belgeseli çekti. Belgesel dünya çapında, 27 ülkede gösterildi. Aynı yıl A Mighty Heart filminde yol alan Jolie, Altın Küreye aday gösterildi. 2007 yılında ayrıca Beowulf adlı animasyon filminde rol alan Jolie, motion capture tekniği kullanılan bu film ile animasyon sektörüne de oyuncu olarak giriş yapmış oldu.

  2008 yılında, James McAvoy ve Morgan Freemanla beraber, başarılı bir çizgiroman uyarlaması olan Wantedta oynadı. Aynı yıl Jack Black ile beraber Kung Fu Panda adlı animasyon filminin seslendirme kadrosunda yer aldı; bu film Jolienin rol aldığı en fazla gişe hasılatı yapan film olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

  Clint Eastwoodun yönetmenliğini yaptığı Changeling adlı filmdeki başrolü sayesinde Akademi, BAFTA, Altın Küre, Sinema Oyuncuları Derneği gibi pek çok prestijli sinema ödülüne aday gösterildi.

  Ünlü oyuncunun post prodüksiyon aşamasında olan ve duyurulan son filmi ise Salt. Filmin 2010 yılında gösterime girmesi bekleniyor.

  Jolie hala Brad Pitt ile birlikte. Henüz evlenmeyen çiftin Maddox, Zahara Marley, Pax Thien adlı üç evlatlık çocuklarının yanı sıra, Shiloh-Nouve, Vivienne Marcheline, Knox Léon adlarında üç de biyolojik çocukları bulunmaktadır.
  Alıntı