Andy Yorke hayatı

'Biyografi' forumunda Ezlem tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Andy Yorke
  [​IMG]

  Andy Yorke 1972 doğumlu bir müzisyen ve 1994′e kadar eski “Unbelievable Truth” grubunun solist ve gitaristi. Radiohead grubunun solisti Thom Yorke’un da küçük kardeşi.

  Gelecek albüm, daha önce hiç yayınlanmamış sahneye ilk solo çıkıştan oluşuyor. 1990′larda; 1998′de yayınlanan Almost Here on Virginia, 2000′de 2. albümleri Sorrythankyou on Shifty Disco’yu yayınlayan Oxford’un en temel grubu Unbelievable Truth’da baş şarkıcı aynı zamanda şarkı yazarıydı. 2000 yılında gruptan ayrıldı ve tekrar müziğin içinde olmayacağına dair yemin etti. Fakat 5 yıl sonra kendini tamamen farklı bir yerde buldu, kendikendine yazmaya başladığı ve birikmiş bir sürü şarkıyla. Şarkılar kendi için yazdığı yazılar olarak başladı, fakat ilk kez yazma sürecinde baştan sona tamamiyle sorumluydu ve bu özgürleştiriciydi. Bazışeyler gözüne karışık göründüysede artık herşey daha basit bir hal aldı. Albümde söylediği şarkılar yaşadığı bir çok şeyi bahsediyor.

  Bu solo kariyere başlamak için tek seçeneği olabilirdi fakat albüm yapma isteği hem kolejden ve hem de bir zamanlar Unbelievable Truth’dan arkadaşına bahsetti. DivaDiva ile ses getiren ve kendi solo projesi olan The Sad Song Co dan Nigel Powell albüm hazırlıklarında yanındaydı. Daha sonra UT grup üyelerinde ve yoldaşı olan Jason Moulster albüm için bas çalmaya geldi.

  Nigel ve Jason ile tekrar birarada olmak Andy’i ve UT günlerine geri götürdü, Almost Here için şarkılar yazdığı ve kayıt ettileri heyecanlı ve yaratıcı günleri. Nigel ve Andy ilk tanıştıkları Abington okulunda, 12 yaşından beri dostlukları sürdü hemde grubu iki kez bırakıp Rusya’ya geri dönmesine rağmen. Rusça öğrenmeye 12 yaşındayken başladı, Sovyet Rusya’ya 1987′de 15 yaşındayken ilk gidişinde büyüleyici şeffaflıktaydı. Bu seyehat hayatını farklı bir noktaya taşıdı. Rusya üniversitesinde Eğitim görmeye başladı ve ülke son derece karışıkken 1992 - 1993 dönemlerinde Moscova’da geçirdi. Kendini ilk kez 1996′da UT’den ayırıp sürgüne gönderdiğinde Moskova’da Greanpeace için çevirmenlik yaptı. UT’yi ikinci kez terkedişi 2000′de oldu, bu sefer Rusya’ya Rus Politikalarının ve İşhayatının eğitimini almak için Rusya üniversitesine gitti ve o zamanda çiifçilikle uğraştı. Yıllar sonra Rusya ve müzik arasındaki zigzamlarının sonucunda hayatında olmasını istediği iki şeyin de aynı anda hayatımda olamıyacağını anladı. Ve işte o zaman bir çatlaktan müziğin içine sızmaya başladı.

  14 Temmuz 2008′de yayınlanan solo albümü “Simple” ile tekrar müzik hayatına geri döndü. Onun bu dönüşü diğer üyeler için de bir destek ve moral oldu ve onlarda müziğe geri döndüler.

  Alıntı.