Android İşletim Sistemi Kullanımı

'Teknik Yardım' forumunda EyLüL tarafından 18 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Android İşletim Sistem Kullanımı

  Android İşletim Sistemi Kullanımı Hakkında Bilgi

  Android mobil cihazlar için, Google ve Open Handset Allience tarafından geliştirilen Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

  Androidin açık kod tabanlı yapısı bir çok uygulama geliştirici için mükemmel bir zemin oluşturmuş ve bu doğrultuda henüz yeni çıkmış olmasına rağmen, bu alanda yıllardır var olan ve smartphone kullanıcılarına hizmet eden diğer işletim sistemlerinin bir çoğunu geride bırakmıştır.

  Donanıma hayat veren, kullanımını sağlayan ve kolaylaştıran yazılım; mobil platformlar için de her geçen gün önemini arttırmaktadır. Bunlardan birisi de Google tarafından geliştirilen ve şu an dünyada en yaygın mobil işletim sistemlerinden biri olan, Androiddir.

  En büyük avantajı açık kaynak kodlu olması ve bunu desteklemesi olan Android, bu yönüyle mobil platformlara uygulama geliştirmek isteyen insanlar için de önemli bir yol gösterici olmuş ve geniş bir alan yaratmıştır.Günümüzde; mobil cihazların önemi gittikçe artmaktadır.

  İnsanların sanal ortamdaki ihtiyaçlarını zaman ve mekan kısıtlaması olmadan gidermelerini sağlayan bu cihazlar, gün geçtikçe daha da gelişmektedir. Bu gelişim doğal olarak; donanım tarafında olduğu kadar yazılım tarafında da gerçekleşmektedir.

  Android işletim sistemi, günümüzde akıllı telefonlar başta olmak üzere, dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar, E-kitap okuyucular, televizyon(Google TV), saat(Im Watch) gibi birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır.