Andrew Mango Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 6 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Andrew Mango Kimdir? Hayatı,  Andrew Mango Biyografisi,

  Andrew Mango (D. 1926, İstanbul) İngiliz-Rus kökenli varlıklı bir ailenin üç oğlundan biri olan İngiliz yazar. BBCde on dört yıl boyunca Türkçe Yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu.

  Andrew Mango İstanbulda doğdu. Dil öğrenimini, Londradaki School of Oriental Studiesde Farsça ve Arapça öğrenerek geliştirdi. Büyük İskender olayının islamiyet içinde yer alan biçimleri üzerine yaptığı araştırmayla doktorasını verdi.

  [​IMG]

  1947de öğrenciyken katıldığı BBCde on dört yıl boyunca Türkçe Yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu. Burada Güney Avrupa ve Fransızca Yayınlar Müdürüyken 1986da emekliye ayrıldı. O günden bu yana, bütün çalışmalarını Türkiyeyle ilgili konularda araştırmalara ayırıyor. Sık sık Türkiyeyi ziyaret eden Andrew Mango Londrada oturuyor. Mango nun, Türkiyeyle ilgili ilk yazısı 1957 yılında Political Quarterly adlı dergide yayınlandı. Turkey ve Discovering Turkey adlı tanıtıcı çalışmalarını Turkey: The Challenge of a New Role (1994) adlı kitabı izledi. Türkçede Atatürk (Modern Türkiyenin Kurucusu) 2000 yılında yayımlandı.

  [​IMG]

  Bizans İmparatorluğu'nun tarih, sanat ve mimarisi hakkında uzman olan Cyril Mango'nun kardeşidir.