Anadolunun tarihi yerleri nerelerdir

'Türkiyem' forumunda YAREN tarafından 2 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Anadoludaki tarihi yerler,
  Anadolunun tarihi yerleri ve doğal güzellikleri,


  [​IMG]

  Cennet vatanımız tarihler boyunca sayısız medeniyete,dine,inanca,ünlü şahsiyetlere ev sahipliği yapmştır. Ancak bunların birçoğunu hala bilmemekteyiz.
  İşte Anadolu tarihi hakkında bilgiler;

  1. Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi, Antakyada bulunmaktadır. İlk defa 5000 yıl önce Sümerlerin ev duvarlarını yaparken kullandıkları harca koydukları çömlek parçaları ile yaratılan bu tekniğin en güzel örneklerine, Anadolunun dört bir yanında rastlamak mümkündür. Antakya kadar büyük diğer bir mozaik müzesi de Gaziantep, Zeugmadadır.

  2. Dünyada iki kıta (Avrupa ve Asya) üzerinde kurulmuş tek kent İstanbuldur. İstanbul, binlerce yıllık tarihi boyunca 3 büyük imparatorluğa (Roma, Bizans ve Osmanlı) başkentlik yapmıştır.

  3. Neolitik Döneme ait en eski yerleşimlerden bir tanesi olarak tanımlanan ve tarihteki ilk ev mimarisi, ilk kutsal yapı, ilk manzara resmi gibi insanlığın ilkleri arasında yer alan özgün buluntuları ile medeniyet tarihine ışık tutan Çatalhöyük, Türkiyenin İç Anadolu Bölgesinde bulunan Konya şehrinin Çumra ilçesinde yer almakta ve ziyaretçilerini oldukça etkilemektedir.

  4. İzmir Efes `te bulunan Artemis tapinagi bir mimari bir harikadir .Fakat tapınağın 1869-1874 de J.T Wood 1904-1905 de ise David G.Hogart `in kazı calışmaları esnasında bulunan kalıntıları British Museum `a götürülmüştür .Tanrica Artemis `e adanmış olan tapınak M.O 800 yıllarında Halikarnas Mozolesi ise Karian Artemis kraliçesi tarafından eşinin anısına M.O 355 ve 340 yılları arasında yaptırılmıştır .

  5. İlk para, Türkiyenin Ege Bölgesinde bulunan Manisa ili Salihli ilçesi yakınlarında yer alan Lidya Krallığı tarafından başkent Sardiste M.Ö. 7. yüzyılın sonlarında basılmıştır.

  6.Turkuaz rengi adını Türk kelimesinden almaktadır ve Türkiyenin güneyindeki Akdeniz sahillerinin mükemmel renginden esinlenilerek türetilmiştir.

  7. Kahve, Yemenden İstanbula ilk olarak 16. yüzyılda getirilmiştir. Türk kültürü içerisinde törensel bir tarzda hazırlanan Türk kahvesini 17. yüzyılda bütün Avrupa tanımıştır. Türk kahvesini severek içen ünlüler arasında Balzac, Moliere, Alexandre Dumas, Victor Hugo ve Pierre Lotti gibi isimler bulunmaktadır. Kahve içmek hala Türk kültürünün önemli bir parçası olup, tüm dünyanın beğenisini kazanmış özel bir içecektir.

  8. Türkiyedeki lale çiçeği Hollandaya, V. Charlesın Kanuni Sultan Süleymana gönderdiği büyükelçi Ogier Ghiselin de Busbecq tarafından tanıtılmıştır. Lale soğanlarının gelmesinden sonra Hollanda ve İngilterede lale yetiştirmeye dair büyük bir ilgi oluşmuştur. Bu ilgi, 1634 yılına kadar artarak sürmüş ve bu dönem Lale Yetiştirmeye Çılgınlığı olarak adlandırılmıştır. 17. yüzyıl Türkiyede de, estetik ve eğlencenin yoğun yaşandığı Lale Devri olarak bilinmektedir.

  9. Dünyanın en değerli ipek kilimleri, Konyadaki Mevlana Müzesinde bulunmaktadır. Marco Polo, 13. yüzyılda yaptığı seyahat esnasında burayı ziyaret etmiş, daha sonra seyahatnamesinde dünyanın en iyi ve en güzel kilimlerinini burada gördüğünü yazmıştır.

  10. Bugün Aziz Peter Kilisesi olarak bilinen mağara, İsanın 12 havarisinden biri olan Aziz Peterin Antakyayı ziyaret ettiği zaman vaaz verdiği yerdir. Burası Hıristiyanlık için en erken tapınma yeri olarak bilinmektedir. Papalık makamı, 1963 senesinde burayı dünyanın ilk katedrali ve hıristiyanlar için hacı olma yeri olarak ilan etmiştir.

  11. Anadolu, güçlü Frig Kralı Midas, tarihin babası Heredot ve havari Aziz Paul gibi pek çok tarihi şahsiyetin doğduğu yerdir. Pensilvanya Müzesi arkeologları, 1957 yılında Kral Midasın mezarını açmış ve burada dünyadaki en eski ve en iyi korunmuş mobilyalarından bazılarını bulmuşlardır.

  12. Aziz Nikola ya da bugün bilinen adıyla Noel Baba, Patarada doğmuş ve Türkiyenin Akdeniz sahilinde, Myra (Demre) Piskoposu olarak hizmet vermiştir. Aziz Nikolanın 65 yaşında iken 6 Aralık günü Demrede öldüğüne inanılmakta olup, her yıl burada düzenlenen anma törenleri ve etkinlikler çerçevesinde tüm dünya çocukları kardeşçe kucaklaşmaktadır.

  13. Hristiyanlığın erken dönemi ile ilgili pek çok önemli olay Anadoluda gerçekleşmiştir. Aziz John, Aziz Pavlus ve Aziz Peter ömürleri boyunca Güney Anadoluda yaşamış ve ibadet etmiştir. İsanın çarmıha gerilmesinden sonra Aziz John, Bakire Meryemi Efes kentine kabul etmiş ve Bakire Meryem, ömrünün sonuna kadar Bülbül Dağı eteklerindeki küçük bir taş evde yaşamıştır. Bu ev, bugün hıristiyanlar tarafından hac merkezi olarak kabul edilen Meryem Ana Evidir.

  15. Yeni Ahitte bahsi geçen 7 kilisenin tamamı -Efes, Simirna, Bergama, Thyatira, Sard, Philadelphia ve Laodika- Anadoluda bulunmaktadır.

  16. Üç hak dinden bir tanesi olan Hıristiyanlık dininin organize olmasında ve yayılmasında Anadolu önemli bir rol üstlenmiştir

  Hıristiyan dini için büyük önem taşıyan Konsillerin tamamı Anadoluda düzenlenmiştir.

  1) İznik Konsili, M.S. 325

  2) İstanbul Konsili, M.S. 381

  3) Efes Konsili, M.S. 431

  4) Kadıköy Konsili, M.S. 451

  5) İstanbul 2. Konsili, M.S. 553

  6) İstanbul 3. Konsili, M.S. 680-681

  7) İznik Konsili, M.S. 787

  8 ) İstanbul 4. Konsili, M.S. 869-870

  17. İzmirli ünlü şair Homerosun İlyada Destanına konu olan Troya Savaşlarının tarihi mekanı Troya, Türkiyenin batısında Çanakkale ili, Tevfikiye köyü yakınlarında yer almaktadır. Günümüzde, efsanevi savaşın anısına dikilen sembolik tahta at, insanoğlunu yüzyıllardır cezbeden mistik, epik ve romantik bir atmosferde mitolojik Troyanın tılsımını hissetmeye ve benzersiz bir tarihi yolculuğa davet etmektedir.

  18. Gerçeğe en yakın ilk dünya haritalarından birini 1513 yılında çizen kartograf, ünlü Türk kaptanı Piri Reistir. Piri Reisin haritası, sadece Avrupa, Asya, Afrika ve Amerikanın keşfedilen bölümlerini değil, varlığından daha sonraki yıllarda haberdar olunan toprak parçalarını da içermektedir. Meşhur kitabı Tanrıların Arabalarında Erich Van Daniken, Piri Reisin haritasının gerçeğe şaşırtıcı derecede yakın olmasını, evrenden gelen misfirlerin yardımı ile açıklamıştır.

  19. Hz. İbrahim, Hz. Eyyüp, Hz. İlyas ve Hz. Yakup gibi peygamberlerin yaşadığı Şanlıurfa Peygamberler Şehri olarak anılmaktadır. Kutsal olarak kabul edilen “Balıklı Göl de bu şehrimizde bulunmaktadır

  * Dünyanın 7 Harikasından olan Halikarnossos Mozolesi(Bodrum) ve Artemis Tapinagi(Efes) Türkiyede bulunmaktadir.

  * 2365 mt.yüksekliğindeki bölgenin en yüksek dağı olan Tahtalı dağına inşa edilen teleferik Avrupanın en uzun teleferik hattı olma özelliğine sahiptir.
  Kaynak: uzmanportal
    2. Cevap: Anadolunun tarihi yerleri nerelerdir

  Teşekkürler Yaren abla
  Birçoğunu biliyordum
   


Similar Threads: Anadolunun tarihi
Forum Başlık Tarih
Türkiyem Doğu Anadolunun Fiziki Haritası 24 Haziran 2011
Türkiyem İç Anadolunun en meşhur Yemekleri 27 Mayıs 2011
Türkiyem Güneydoğu Anadolunun genel özellikleri 30 Kasım 2010
Türkiyem Ankara'nın Başkent Oluşu ve Tarihi 8 Ocak 2013
Türkiyem A İle Başlayan Tarihi Yerler 31 Temmuz 2012