Anadolu kartalları meydan okuma filmi

'Medya Bölümü' forumunda dila_ tarafından 5 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Türk Hava Kuvvetleri'nin 100. yılı için hazırlanan ve senaristinin bir meydan okuma olarak gördüğü 'Anadolu Kartalları' filminin çekimleri Konya'da devam ediyor. Filmin, 29 Ekim'de gösterime girmesi planlanıyor

  Beş genç pilotun hayatının anlatıldığı ve 29 Ekim'de gösterime girmesi beklenen 'Anadolu Kartalları' filminin çekimleri, Konya 3. Ana Jet Üssü'nde sürüyor. Türkiye'de ilk defa denenen yöntemlerle çekilen filmin yönetmenliğini Ömer Vargı, senaristliğini ise Hakan Evrensel yapıyor. Engin Altan Düzyatan, Özge Özpirinçci, Ekin Türkmen, Hande Subaşı, İsmail Filiz gibi isimlerin yer aldığı filmin çekimlerinin dokuz haftada tamamlanması planlanıyor.

  EKİP ÇOK İYİ
  Filmin yönetmeni Ömer Vargı, şunları söyledi: "Normalde bir film için dört haftalık çekim yeter. Bu çok kapsamlı olduğu için dokuz hafta sürecek gibi görünüyor. Görüntülerde ve teknik anlamda birçok değişikliğe bu filmde yer veriyoruz. Bir çekim için yönetmenlik yapmak her şeye hakim olmak değil; bu işi iyi yapan insanlarla çalışmanın farkında olmak demektir. Türkiye'nin en iyi ekibiyle çalışıyorum. Türkiye'de uçaktan uçağa havadan çekim yapan bir düzeneğimiz yok. Dünyada da sadece iki tane var. Biz de yurtdışından jet getirerek bu çekimi gerçekleştiriyoruz. Tecrübeli ekip havadan havaya yapılan en yakın çekimi gerçekleştirdi."

  CESARET İŞİ
  2009 yılından beri bu proje için çalıştığını belirten senarist Hakan Evrensel işe şöyle konuştu: "Türk Hava Kuvvetleri'nin 100. yılı için hazırladığım bir projeydi. Bu filmi meydan okuma gibi görüyorum. Çok az kişi böyle şeylere cesaret ediyor. Ama çok kabiliyetli insan var. Bu kabiliyette olan bütün insanlar bu projede buluştu"

  ÇEKİM DETAYLARI
  Çekim için, yurt dışından özel olarak 600 bin dolarlık Learjet getirildi.
  Beş kişiden oluşan Learjet ekibinde; iki pilot, bir görüntü yönetmeni ve iki teknisyen yer alıyor.
  Havadan gerçekleştirilen çekimlerde dört askeri uçak Learjet'e eşlik etti.
  Normalde üç kamerayla çekim yapabilen Learjet, bu çekimler için sadece iki kamera kullandı.
  Uçağın ön tarafına yerleştirilen kamera, F16'ların hızına yetişebilmek için kullanılmadı.
  Learjet'in gövde kısmına; biri yukarda, diğeri de aynı hizada aşağıda olmak üzere iki adet kamera takıldı.

  İLK KEZ AYNI FİLMDELER
  'Üsteğmen Ayşe Dinçer' rolünü oynayan Özge Özpirinçci, "Kadınlara araba kullanamıyor derler. Ama o kadınlar çok güzel F16 kullanıyor" diyerek, ekledi: "Dünyadaki ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen; okyanusu geçen ilk pilot bir kadın! Ben de bu rolde yer aldığım için çok mutluyum. Uçmayı çok seviyordum. Bu filmden sonra devam etmeyi bile düşünüyorum..."

  CİDDİ BİR İŞ
  'Binbaşı Kemal Tanaçan' karakterini canlandıran Engin Altan Düzyatan ise "Pilot olmak çok ciddi ve zor bir iş... Oyunculuğun keyifli yanlarından biri de, o mesleği yapmasanız da tadına bakabilmeniz. Böyle bir proje insanın her zaman karşısına çıkmıyor, çok şanslıyım" şeklinde konuştu.