Ana kartın görevi nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Gazel tarafından 9 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Anakart nedir? Her ne kadar genellikle bilgisayara özgü bir parça olarak da bilinse, anakartlar televizyonlardan bilgisayarlara kadar bir yelpazede değişik elektronik cihazlarda bulunmaktadır. Basit bir şekilde ifade edecek olursak, anakart bilgisayarınızın bütün parçalarının ve çevre birimlerinin bağlandığı ve bu birimlerin arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Anakart, bilgisayarı ilk açtığınızda çalışan yazılım olan BIOS'u (Basic Input/Output System) barındırır. Diğer parçalar doğrudan üzerine "takılır" (İşlemci, RAM, sabit sürücü, ekran kartı gibi).
  Anakartlar arasında ne farklar vardır? : Piyasada değişik marka ve türlerde pek çok anakart vardır, peki doğru anakartı nasıl seçeceksiniz? Değişik anakartlar değişik parçaları değişik şekillerde desteklemektedirler. Bu nedenle, kuracağınız sistemin genel gereksinimlerini belirlemeniz, doğru anakartı seçebilmeniz için önemlidir.
  Anakartınızı seçerken : Her şeyden önce, alacağınız anakart, alacağınız kasanın içine sığmalıdır, bu yüzden kasayı ve anakartı, boyutları birbirine uyacak şekilde seçmelisiniz. Sıradaki soru, anakartınızın ne tür işlemcileri destekleyeceğidir. Intel ve AMD, en büyük iki işlemci üreticisidir ve ürettikleri işlemciler fiziksel olarak farklı yapılara sahip olduklarından, birini destekleyen bir anakartın, diğerini desteklemesi mümkün değildir. Buna ek olarak, her anakart da bir işlemci üreticisinin ürettiği her işlemciyi destekleyemez, o yüzden gereksinim duyduğunuz işlemciyle çalışabilecek bir anakart seçmelisiniz. Düşünmeniz gereken diğer bir etken, ne kadar RAM kullanmak isteyeceğinizdir. Anakartınızı alırken, bugün gereksinim duyacağınız RAM miktarının iki katını destekleyen bir anakart seçmeniz uygun olacaktır. Bu sayede gelecekte anakartınızı değiştirmeden bir RAM yükseltmesi yapma şansınız olur. Anakartı seçerken dikkat edeceğiniz bir diğer etken ekran kartıdır. Yüksek grafik kalitesine sahip programlar ya da oyunlarla ilgilenmeyecekseniz, anakartla bütünleşik bir ekran kartı sizin için yeterli olabilir ancak grafik kalitesi yüksek programlar için ayrı bir ekran kartı satın almanız daha uygun olabilir. Bu durumda, seçeceğiniz anakartın bu ekran kartını destekleyip desteklemeyeceğini kontrol edin (örneğin, ekran kartlarının daha çok takıldıkları slot olan AGP slotu var mı?).
  Son söz : Yeni bir bilgisayar alırken izleyeceğiniz en sağlıklı yol, güvenilir bir parça satıcısıyla görüşüp, gereksinimlerinizi ortaya koymanız ve alacağınız bilgisayarı onun da öğütleri doğrultusunda oluşturmanızdır. Bu sayfadaki bilgiler, size sadece genel bir fikir vermesi açısından bir araya getirilmişlerdir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014
 2. Cevap: Ana kartın görevi nedir?

  Ana kart adından da anlaşılabileceği gibi bilgisayarı oluşturan diğer donanım öğelerine temel oluşturur. Ana kart fiberglastan yapılmış,üzerinde bakır yolların bulunduğu genellikle koyu yeşil veya sarı renkte bir levhadır. Ana kart üzerinde mikro işlemci,bellek,genişleme yuvaları ve diğer yardımcı devreler bulunur. Ana kartlar destekledikleri mikro işlemciye göre adlandırılırlar, örneğin 486dx-2 66 mikro işlemcisini destekleyen bir ana kart 486 main board olarak adlandırılır. Kişisel bilgisayarlar modüler olmak zorundadırlar,çünkü özel bir amaçla üretilmiş bilgisayarların aksine kişisel bilgisayarlar çok farklı alanlarda kullanılabilirler. Bir kişisel bilgisayar kullanıcısı bilgisayarında sadece kelime işlem,tablolama vb. ofis bileşenlerini kullanacaksa onun ihtiyacı olan bilgisayarda oyunlar için geliştirilen 3D (3 boyutlu) ekran kartına ihtiyacı yok demektir. Aynı şekilde çizim,bilgisayar destekli tasarım çalışmaları yapacak bir kullanıcıda alacağı bilgisayarda ana bellek miktarını yüksek tutmalıdır. Bunun gibi değişik konfigürasyonlu bilgisayarları oluşturabilmek için ana kart üzerinde slot (yarık) ve soketler (yuvalar) bulunur. Bunlar sayesinde aynı ana kart üzerine değişik özellikte kartlar (ekran,ses,tv vb.) ve farklı hızlardaki işlemciler takmak mümkün olur.
   
  Son düzenleme: 9 Ağu 2011