Amorphis Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Amorphis Hayatı ve Fotoları


  Amorphis Biyografisi


  Amorphis, 1990 yılında Jan Rechbergeri, Tomi Koivusaari ve Esa Holopainen tarafından Finlandiya'nın Helsinki kentinde kurulan bir metal müzik topluluğudur. Başlarda death metal yapan grup, daha sonra melodik ve progresif metale yöneldi. 1989 senesinde Violent Solution adlı speed metal grubunda çalan Jan ve Esa, müzisyenlerin farklı türlere yönelmesiyle kısa sürede dağıldı. Bunun üzerine death metal grubu kurmaya karar veren ikili yanlarına vokalde Tomiyi ve bas gitarda Oppu Lainei alarak Amorphisi kurdu. Aynı zamanda Abhorrence isminde bir grupta daha çalan Tomi, Amorphiste bir yandan gitar çalarken, diğer yandan da vokal yapıyordu.

  Amorphis ilk demosunu kaydettikten kısa bir süre sonra Abhorrence dağılmıştı, fakat dağılmanın öncesinde Tominin Relapse Recordsa gönderdiği demolar beğenilmişti. Ne yazık ki plak şirketinden anlaşma talebi gelmesi dağılmadan sonra gerçekleşti. Bu teklifi Amorphisin yararına kullanmaya karar veren Tomi ve diğer Amorphis üyeleri, kısa bir süre sonra “The Karelian Isthmus adını taşıyan ilk albümlerini piyasaya sürdüler. Ardından da “Privilege of Evil adlı EP geldi.

  1994te “Tales from the Thosand Lakesi dileyenlerin beğenisine sunan grup, bu albümde Finlandiyanın yerel destanı Kalevalayı konsept olarak kullandı. Hala death metal kulvarında olan grup, ilk defa bu albümde death metalden sıyrılmak üzere olduğunun sinyallerini verdi. Melodik clean vokallerin de yer aldığı bu albüm, beklenenden daha fazla ilgi gördü ve grubun konser takvimi bir anda dolmaya başladı. Bu arada yaşanan eleman değişikliklerinden en önemlisi vokalde yaşandı. Pasi Koskinen, 1996 senesinde yayımlanan “Elegy albümünden başlayarak 2004 senesine kadar grupla birlikte olacaktı.

  “Elegy albümünde yer alan şarkı sözlerinde yine bir Finlandiya mitolojisi olan Kanteletardan yararlanıldı. Pasi ve Tomi vokal görevini paylaştı. Bu albümde Pasiye sadece clean vokalleri yapmak düştü. 6 ay boyunca turnede olan grup, vakit kaybetmeden bir sonraki abüm için çalışmaya başladı. Bu albümde vokallerin tamamını Pasi üstlendi ve ortaya daha hafif bir sounda sahip olan “Tuonela albümü çıktı. 2000'li yıllara girerken yine eleman değişikliği yaşayan grup, 2001 senesinde yayımladığı “Am Universum albümüyle dinleyenlerine daha farklı bir atmosfer sundu. Klavye ve saksafonun ağırlığını hissettiren bu albüm, daha deneysel bir çalışmanın ürünüydü.

  Albüm aynı zamanda Relapse Recordstan çıkan son Amorphis çalışması oldu. 2003 tarihli “Far From the Sun albümü sonrasında Pasi, gruptan ayrıldı ve yerine Tomi Joutsen geçti. Tomiyle birlikte başarılı bir Amerika turnesini geride bırakan Amorphis, yeni vokalistiyle kaydettiği “Eclipse albümünü 2006da hayranlarının beğenisine sunarken, 8. albüm “Silent Watersı Eylül 2007 piyasaya sürdü. 2011 yılının Haziran ayında ise The Beginning of Times adlı albümlerini piyasaya sürdüler.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]