Amin Ne Demek

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 14 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Amin ne demektir?  Dualardan sonra Amin deriz hepimiz peki biliyomruyuz acaba Amin ne dmeek Amin demenin anlamı nedir Amin ne demek merak ediyorsanız hep birlikte öğreniyoruz..

  Öyle olsun, duamızı kabul et, çok doğru anlamında dualardan sonra söylenen söz. Özellikle namazda fâtihanın bitiminden sonra söylenmektedir. Arapça'da isim-fiil olarak kabul edilen kelimelerdendir. Kelimenin İbranice olduğu kânaatleri vardır. Zira aynı kelimeyi amen şeklinde kullanan Yahudi ve Hristiyanlar bunun Süryânîce âmin kelimesinden geldiğini ifade etmektedirler.

  Bu kelime namazda zikredilmekte ise de, Kur'an'dan olmadığı bilinmektedir. Hz. Peygamber (s.a.s.) ise, namaz'da Fatiha Suresi'nin okunması bittikten sonra amin denmesini özellikle emretmiştir.

  Şöyle ki: İmam, Fatiha'yı tamamlayıp âmin dedikten sonra siz de,amin deyiniz. Kimin bu sırada amin demesi meleklerin o anda âmin deyişi ile aynı ana rastlarsa geçmiş günahları affolunur.

  Bu hadislere göre namaz'da Fatiha'dan sonra âmin demek sünnettir. İmam-ı A'zam'a göre âmin gerek imam ve gerekse cemaat tarafından hafiyyen (sessizce); imam-ı Şâfiî ve Ahmed b. Hanbel'e göre açık ve imamla birlikte söylenmesi sünnettir. (Sünen-i Ebû Dâvud Tercüme ve Şerhi, İstanbul 1988, III, 470-474).