Amel Defterlerinin Verilmesi

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 2 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Amel Defterlerinin Verilmesi Hakkında Bilgi

  Amel defteri, insanın dünyada iken yaptığı işlerin melekler tarafından kaydedildiği tutanaklardır. Allahu Teala, kullarının gizli açık her yaptıklarını en iyi bildiği halde, bu yapılanları görevli meleklerine ayrıca yazdırmıştır ki, insanın bu yazılı belge karşısında hiçbir itirazı kalmasın.

  Kıyamet günü herkesin amel defteri boynuna asılır; önüne açılır: "Oku kendi kitabını, gör hâlini, bekle hesabını" denir. Hiç kimse, Kiramen Katibin meleklerinin kendisine haksızlık ettiğini, yapmadığı bir şeyi yazdığnı söyleyemez. Sadece büyük-küçük bütün yaptıklarının eksik fazla olmadan yazılmış olmasına hayret eder, dehşete düşer.( Kehf, 49.)

  Müminlerin amel defterleri sağ tarafından verilir. Bu hesabın kolay olacağının işaretidir. Kafir ve münafıkların amel defterleri soldan ve arkadan verilir. Bu, vaziyeti Yüce Rabbimiz şöyle beyan buyurmuştur:

  "Kitabı sağ tarafından verilen, sevincinden: "Alın kitabımı okuyun. Doğrusu ben, hesabımla karşılaşacağımı zaten biliyordum." der. Kitabı sol tarafından verilen ise: "Keşke bana kitabım verilmeseydi de hesabımın ne olduğunu bilmeseydim." der."( Hakka, 19-20, 25-26.)

  "Kitabı sağ tarafından verilen kolay bir hesaba çekilir ve sevinçli olarak ailesinin yanına döner. Kitabı arkasından verilen ise, derhal yok olmayı isteyecektir. Bu kimse kızgın alevli ateşe girecektir. Çünkü o, dünyada iken malı mülkü ile şımarıp dururdu. Hiçbir zaman Rabbine dönmeyeceğini zannederdi. Halbuki Rabbi onu devamlı görüp durmaktadır."( inşikak, 7-14.)

  Bundan sonra mutlak adaletin uygulanacağı an gelmiştir. Mü'min olsun kafir olsun hiç kimse haketmediği bir karşılığı görmeyecektir. Allahu Teala kendi nefsine ve kullarına zulmü haram kılmıştır.

  Dr Dilaver selvi
   


Similar Threads: Amel Defterlerinin
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Amel Nedir? 18 Şubat 2014
Dini Bilgiler Amel Defteri Nedir? 29 Ocak 2014
Dini Bilgiler Ameli Mezhepler nelerdir ve kaç tanedir? 24 Ocak 2013
Dini Bilgiler AMEL-İ KESÎR nedir 2 Aralık 2012
Dini Bilgiler Hamele-i Arş Melekleri 27 Kasım 2012