Amasya hangi bölgede

'Türkiyem' forumunda Aysell tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Amasya hangi bölgede yer almaktadır?
  Amasya hangi bölgededir?
  Amasya ilçeleri


  Amasya Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır.

  Amasya İlçeleri


  Göynücek
  Çekerek Irmağı Vadisi'nde kurulan ilçeye 8 km. uzaklıktaki Çekerek vadisine bakan kayalık üzerinde kurulmuş Gökçeli kalesi ilçenin önemli tarihi eseridir. Roma Döneminde garnizon olarak kullanılan Kalede 98 basamaklı merdiven ile gizli bir yol bulunmaktadır. İlçe merkezine 6 km. uzaklıkta bulunan Çamurlu köyü İlice mevkiinde çıkan kaynak suyunun böbrek taşlarına karşı tedavi edici özelliği olduğu söylenmektedir.


  Gümüşhacıköy
  İlçe merkezindeki Bedesten, Büyük hamam, Koyun pınarı ve Kabak çeşmesi; Gümüş beldesinde yer alan Haliliye Medresesi, Yörgüç Paşa Cami, Darphane Cami, Maden Cami (Eski Kilise) ilçenin Selçuklu ve Osmanlı dönemi mimari eserleridir. Şarlayuk beldesi ise yeşilin her tonunun bulunduğu, altyapısı olan bir mesire yeridir.


  Hamamözü
  İnegöl dağlarının doğu ve kuzey eteklerinde kurulmuştur. İlçe merkezinde bulunan Arkut Bey kaplıcası yörenin önemli dinlenme ve piknik yeridir. İlçe merkezine 1km. uzaklıkta olan Kahramanlar İçmesi bağırsak parazitlerine iyi geldiği bilinmektedir.


  Merzifon
  İl merkezine 49 km. uzaklıktadır. 7. yüzyıl sonlarında Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın Sadrazam olmasıyla Merzifon köklü imar değişikliğine uğramıştır.


  Suluova
  Miladın ilk yıllarında “Arguma (Sulakyurt) adıyla anılan bölge 1902 yılında “Suluca ismiyle bucak olur. 1946 yılında “Suluova ismini almıştır. Suluovanın tarihi M.Ö. 2000li yıllara dayanmaktadır. “Doğukent mahallesinde bulunan Kumbettepe de yapılan kazılarda çıkan envantere göre ilçe tarihi, kalkolotik çağ ve Hititler devrine kadar uzanmaktadır.

  Selçuklular döneminde Türk idaresine (egemenliğine) girmiştir.1386 yılında Osmanlı idaresine geçmiştir. Zengin bir linyit kaynağına sahip ilçe merkezi 1954 yılında Şeker Fabrikasının kurulması ile hızlı bir gelişme göstermiştir. Suluova 1957 yılında ilçe olmuştur.  Taşova
  Miladın ilk yıllarında “Arguma (Sulakyurt) adıyla anılan bölge 1902 yılında “Suluca ismiyle bucak olur. 1946 yılında “Suluova ismini almıştır.Suluovanın tarihi M.Ö. 2000li yıllara dayanmaktadır. “Doğukent mahallesinde bulunan Kumbettepe de yapılan kazılarda çıkan envantere göre ilçe tarihi, kalkolotik çağ ve Hititler devrine kadar uzanmaktadır.

  Selçuklular döneminde Türk idaresine (egemenliğine) girmiştir.1386 yılında Osmanlı idaresine geçmiştir. Zengin bir linyit kaynağına sahip ilçe merkezi 1954 yılında Şeker Fabrikasının kurulması ile hızlı bir gelişme göstermiştir. Suluova 1957 yılında ilçe olmuştur