Alzheimer Hastalığı Nasıl Bir Yük Getirir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda CalviN tarafından 7 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


  1. Alzheimer Hastalığı Nasıl Bir Yük Getirir?

    Alzheimer hastalarının %70'inden fazlası evde yaşamaktadır ve bakımları aile ya da arkadaşlar tarafından üstlenilmektedir. Alzheimer Hastalığı'nın sağlık sistemleri, aileler ve sosyal hizmetler üzerinde yarattığı yük oldukça büyüktür.

    Alzheimer hastalarının, işlevsel bozukluklar nedeniyle bağımsızlıklarını kaybetmesi nedeniyle, hasta yakınlarının, hastanın günlük bakımına giderek daha fazla zaman ayırmaları gerekir. Bu durum hastaya bakan yakınları üzerinde önemli bir yük oluşturur ve hasta yakınlarının sosyal yaşamının giderek azalmasına neden olur. Hastalık ilerledikçe, tam gün hasta bakımı için işlerinden ayrılmaları da gerekebilir. Bunun sonucunda maddi zorluklar, depresyon ve anksiyete gibi çeşitli duygusal sorunlar da ortaya çıkabilir. Ayrıca, hastanın bakımını yürüten aile bireylerinin fiziksel sağlık durumlarında da bozulma görülebilir.

    Alzheimer Hastalığı toplum üzerinde de önemli bir yük oluşturur. Hastalığın maliyeti çok yüksektir. Alzheimer Birliği ve Ulusal Yaşlanma Enstitüsü ABD'de bu hastalığın yıllık doğrudan ve dolaylı maliyetinin en az 100 milyar USD olduğunu bildirmiştir.