Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda CalviN tarafından 7 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı

  Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı, Alzheimer Hastalığı bilincinin geliştirilmesi, hastalığın toplumda tanınmasının sağlanması, hastaların ve yakınlarının desteklenmesi, kendi kendilerine yardım için zemin hazırlanması, daha iyi bilgilenme ve bakım sağlanması, bu konudaki bilimsel çalışmaların arttırılması ve desteklenmesi amacıyla kurulmuştur. Kurucular arasında Alzheimer Hastalığı ve diğer demans hastalıklarıyla ilgilenen sağlık personeli, hastalar, hasta yakınları ve gönüllüler yer almıştır.

  Dernek ve Vakıf, toplumumuzda hastalığın daha iyi tanınması, önemsenmesi ve mücadelesinde daha bilgili olunması için büyük çabalar göstermektedir. Özellikle hasta yakınları ile sürekli ilişki içinde olarak sorunlarının paylaşılması ve ülkemiz koşullarına en uygun çözümlerin yaratılması hedeflenmekte, bu hedefler çerçevesinde çeşitli etkinlikler yürütülmektedir. Alzheimer Derneği yurt çapına yayılan Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana ve Mersin ve kurulmakta olan Samsun şubeleriyle hedeflerini gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

  Alzheimer Derneği'nin kurucusu olduğu Alzheimer Vakfı'na bağlı olan Alzheimer Vakfı Huzurevi 2002'de yatılı bakımevi olarak İstanbul Altunizade'de hizmete girmiştir. 20 yatak kapasiteli olan Bakımevi'nde hastalara yönelik spor, müzik, resim, el becerileri ve takı çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Ankara ve Eskişehir şubelerinini öncülüklerinde Gündüz Bakımevi hizmeti verilmektedir.

  Alzheimer Vakfı ve Derneği hasta yakınlarının yükünü paylaşabilmek amacıyla destek grupları oluşturmuştur. Destek grupları uzman psikologların katılımıyla desteklenen haftada bir gün yaklaşık bir buçuk saat süren hasta yakını paylaşım toplantıları şeklinde organize edilmiştir.

  Her yıl 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü çerçevesinde hastalığın toplumda tanınmasının sağlanması amacıyla birkaç haftalık bir döneme yayılarak birçok faaliyet yapılmaktadır. Ayrıca, toplumu bilgilendirmek amacıyla Alzheimer Hastalığı konusundaki önemli bilgileri içeren broşürler, kitaplar hazırlanmakta ve dağıtılmaktadır. Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı'nın etkinlikleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı adresine başvurulabilir. Bunun yanında 24 saat boyunca hizmet veren Alzheimer Bilgi Hattı'nda (0800 211 80 24) Alzheimer Hastalığı'na ilişkin ayrıntılı bilgiler de verilmektedir.