Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

'Kadınca' forumunda Kylie tarafından 19 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

 1. Hafif unutkanlık yaşlanmanın normal bir parçası olabilir. Eğer bir kişinin adını hatırlamakta zorluk çekiyor ama daha sonra aklınıza geliyorsa bu ciddi bir hafıza problemi değildir. Ancak hafıza problemleri ciddi bir şekilde günlük yaşamınızı etkiliyorsa, bu problemler Alzheimer rahatsızlığının erken belirtileri olabilir. Her ne kadar semptomların sayısı ve ne kadar güçlü oldukları değişkenlik gösterse de erken belirtileri teşhis etmek önemlidir.
  Peki, Alzheimer belirtileri nelerdir? İşte belirtilerden bazıları:
  Hafıza Kaybı
  Hafıza kaybı en yaygın belirtidir. Henüz öğrendiğiniz bir bilgiyi kolayca unutuyor musunuz? Aynı bir bilgi için defalarca soru soruyor musunuz? Yoğun bir şekilde post itlere ya da telefonunuzdaki anımsatıcılara ihtiyaç duyuyor musunuz? Önemli tarihleri, isimleri ya da olayları unutuyor musunuz? Sonunda aile bireylerinizin ya da her gün kullandığınız eşyaların adını unutuyor musunuz?
  Planlamada ve Problem Çözmede Sıkıntı
  Plan yapmada ve bu planları yerine getirmede problem yaşıyor musunuz? Birçok kez kullandığınız tarifleri uygulamak zor mu geliyor? Detaylı işlere ( özellikle rakamları içeren ) konsantre olmakta zorlanıyor musunuz?
  Günlük İşleri Yapmakta Zorlanma
  Alzheimer rahatsızlığı olan kişiler genellikle günlük işlerini tamamlamakta zorluk çekerler. Bazen, kişiler çok iyi bildikleri bir yere gitmekte, işte bütçeyi yönetmekte ya da en sevdikleri oyunun kurallarını hatırlamakta problem yaşayabilirler.
  Zaman ve Mekan Hakkında Kafanın Karışması
  Alzheimer rahatsızlığı olan kişiler tarihlerin ve mevsimlerin izini kaybedebilirler. Hatta bazen nerede olduklarını ya da oraya nasıl gittiklerini de unutabilirler.
  Görmede Değişiklikler
  Sayfada yazanları okumak daha mı zor geliyor? Bir mesafeyi belirlemede sıkıntı mı çekiyorsunuz? Renkleri ayırt edebiliyor musunuz? ( Renkleri ayırt etmeniz önemlidir, çünkü bu araba kullanmanızı da etkiler ).
  Kelimelerin ya da Sohbetlerin Sinir Bozucu Hale Gelmesi
  Aradığınız doğru kelimeyi bulabiliyor musunuz? Ya da yanlış kelimeler mi kullanıyorsunuz?
  Alzheimer rahatsızlığı olan kişiler bir sohbete katılmada ya da bir sohbeti takip etmede sıkıntı yaşarlar. Bir sohbetin ortasında durabilirler ve nasıl devam edecekleri ile ilgili fikirleri yoktur ya da kendilerini tekrar ederler.
  Eşyaları Kaybetmek
  Alzheimer rahatsızlığı olan kişiler eşyalarını tuhaf yerlere koyabilirler ya da eşyalarını kaybedebilirler ve adımlarını takip edip onları bulamazlar. Hatta bazen başkalarını eşyalarını çalmakla suçlayabilirler.
  İşten ya da Sosyal Aktivitelerden Geri Çekilme
  Motivasyonunuzu mu kaybettiniz? En sevdiğiniz hobilerle daha mı az ilgileniyorsunuz? Daha fazla televizyon izliyor, daha fazla mı uyuyorsunuz?
  Ruh Halinde Değişiklikler
  Daha kolay mı üzülüyorsunuz? Bunalmış, endişeli ya da korkmuş mu hissediyorsunuz? İnsanlardan şüpheleniyor musunuz?
  Alzheimer rahatsızlığında beyinde meydana gelen değişiklikler nasıl davrandığınızı ya da nasıl hissettiğinizi etkileyebilir. Alzheimer rahatsızlığı olan kişiler depresyon, endişe, ruh hali değişiklikleri, başkalarına güvenmeme, sinirlilik ve uyku alışkanlıklarında değişiklikler gibi şeyler deneyimleyebilirler.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Haz 2015
Yükleniyor...