Altın Hızlı Bir Düşüş Yapabilir

'Haberler' forumunda anniccha tarafından 22 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Altın Fiyatları
  Günlük Altın Fiyatları
  Altın Piyasası

  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, fiziki taleple desteklenmeyen altın fiyatının fon hareketleriyle uzun süre yukarıda tutulmasının mümkün olmadığını belirterek, “Önümüzdeki dönemde, altın fiyatlarında çok sert düşüşlerle, belki 3-4 aylık süreçte, bunu merkez bankalarının ve yatırım bankalarının altın fonundan çıkış tavrı belirleyecektir, 1000 doların altında 900-850 dolar seviyelerine kadar hızlı bir geri çekilme söz konusu olabilir dedi.

  Yıldırımtürk, altın fiyatlarına ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, finansal krizin başlangıcından bu yana yatırım bankalarının oluşturduğu altın fonunun, beklenildiği kadar alıcısı olmadığına değinirken, geçen nisan-mayıs ayında özellikle Euro Bölgesinde yaşanan tedirginlikler nedeniyle avro cinsi yatırımları olan yatırımcıların avronun hızlı değer kaybetmesinden ve bölgedeki tedirginliklerden kaçmak için altın fonu aldıklarını söyledi.

  Bu sırada altının 1,2500 dolara kadar yükseldiğini, ancak bunun sadece Euro Bölgesindeki yatırımcılar için geçerli olduğunu, diğer ülke veya bölgelerdeki yatırımcıların altına sıcak bakmadığını anlatan Yıldırımtürk, “Yeterince alıcı getiremedikleri için yatırım bankaları, fiyatı sürekli yüksekte tutmak istiyorlar. Fiyatın daha fazla yükseleceği yönünde her hafta yeni hedef rakamlar konuluyor ki, insanlar tedirgin olsun da alsın diye dedi.

  Yıldırımtürk, Türkiyede fiziki olarak altın talebinin yok denecek kadar az olduğuna ve bunun iş yerlerinde de görülebileceğine işaret ederek, şunları söyledi:
  “Büyük montanlı yatırım bankalarının, Türkiyedeki bankalarla ilişkilerine güvenerek, Türkiyedeki bankalarda da altın fonu sattıklarını biliyoruz. Bu fonlara da alıcı getirebilmek için bankaların, mevduat sahiplerine telefon ederek altın fiyatları çok yüksek size fon satalım şeklinde yaklaşımları var. Türk halkı olarak geleneksel altın alışkanlığımız çerçevesinde biz, altını fiziki olarak elimize almadan, elimizde altın var diyemeyiz. Bu bakımdan burada da yeterince fon satılamadığı kanaatindeyim.

  Türkiyede geçen yıl olduğu gibi, sıkıntılı ve fiyatların yüksek olduğu dönemlerde, özellikle Hindistan, Mısır ve Körfez ülkelerinde, “yastık altı diye tabir edilen altınların piyasaya döndüğünü kaydeden Yıldırımtürk, bunların rafine edilerek yüklü miktarda uluslararası piyasaya, altın borsaları aracılığıyla satıldığını hatırlattı.
  Yıldırımtürk, bu satışların, yatırım bankalarının fonlarına olan ilgiyi azalttığını, fiyatların daha sınırlı yükselişinde etkili olduğunu ve sıkıntıların devam ettiğini, dolayısıyla altın fiyatlarının, yeni alıcılar gelmediği sürece yukarı çekildiğini söyledi. [/FONT][/COLOR][/SIZE]