Altın Çilekle İlgili Kritik Uyarı - Altın Çilekte Büyük Tehlike!

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 9 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Altın Çileğin Zararları
  [​IMG]
  Zayıflamak isterken sağlığınızı tehlikeye atmamak için bu haberi dikkatlice okuyunuz!..
  Son zamanlarda gündemde mucizevi olarak tanıtılan altın çilek hapları kısa sürede zayıflamayı vaad ediyor. Zayıflamak isteyen kişiler bir kutusu en az 60 tl. olan altın çilek kapsüllerini satın alıyor. Ancak altın çilek haplarının zararları olduğu bildiriliyor.

  Türk Eczacıları Birliği özellikle zayıflamada etkili olduğu yönünde tanıtımı yapılan 'altın çilek' meyvesinin bu etkisiyle ilgili yeterli çalışma olmadığını belirtti, ''Altın çileği mucizevî bir ürün olarak lanse edenler, hepimizi yanıltmaktadır'' uyarısında bulundu.


  Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, son dönemde oldukça popüler hale gelen 'sağlıklı yaşam' sloganının 'sağlık' kadar, 'sağlıksızlığı' da beraberinde getirdiği belirtildi.


  Bunun en önemli nedeninin, gelişmiş kitle iletişim araçları ile toplumun belirli ürünler konusunda yanlış bilgilendirilmesinden kaynaklandığı vurgulanan açıklamada, ''Özellikle bitkisel ürünler ya da takviye edici gıdalar, tüm toplumun göz göre kandırıldığı bir alana dönüşmüş durumdadır'' denildi.


  Son dönemde sıklıkla gündeme gelen ''altın çilek'' meyvesi ile ilgili değerlendirmelere yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


  ''Mucizevî meyve olarak lanse edilen ve neredeyse tüm sağlık sorunlarına deva olduğu iddia edilen söz konusu ürün ile tüm toplum açık bir biçimde, hem de medya kanalı ile kandırılmaktadır. Öncelikle söz konusu meyve ile ilgili yeterli düzeyde bilimsel çalışma yapılmış değildir. Mevcut çalışmalar ışığında, TEB Eczacılık Akademisi üyelerimizden Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada'nın verdiği bilgiye göre, altın çileğin en belirgin ve üzerinde durulan özelliği antioksidan etkisidir. Bu etkisi meyvelerin sarı rengini veren karotenoit bileşenleri ve fenolik içeriği ile ilişkilidir. Ancak antioksidan etkisinin bekleme sırasında (kurutma dahil) C vitamini ve fenolik bileşenlerin parçalanması ile kayba uğradığı bildirilmektedir.


  Meyvelerin halk arasında ileri sürülen karaciğer işlevleri, görme sorunları ve yüksek kolesterolü düşürücü etkileri antioksidan özelliği ile ilişkilendirilebilir. Nitekim deneysel çalışmalarda sıçanlarda deneysel karaciğer harabiyetini (karbon tetraklorür ve asetaminofen nedenli karaciğer toksisitesi) önleyici etkisi bulunduğu gösterilmiştir. Diyabetik sıçanlarda üzerinde yürütülen bir yeni çalışmada ise 15 gün süre ile uygulandığında kan şekerini yüzde 30 oranında düşürdüğü bildirilmektedir.


  ALTIN ÇİLEK MEYVESİNİ İÇEREN TÜM ÜRÜNLER SAHTEDİR


  Günde 5 taze meyve yenmesi halinde yemek sonrası yükselen kan şekerinin kontrolünü sağlayabileceği önerilmektedir. Meyve suyunun görüşü artırdığına ilişkin iddialar tavşan gözü ve fibroblast primer kültürlerinde yapılan deneyler ile desteklenmektedir. Son dönemde yapılan deneysel çalışmalarda akciğer kanseri, karaciğer kanseri hücreleri (in vitro) üzerinde baskılayıcı etkisi bildirilmektedir. Ancak bağırsak kurtları üzerinde bir etki gözlenmemiştir. Buna karşın söz konusu meyvenin zayıflama konusunda herhangi bir kimyasal ya da mekanik etkisi olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Dolayısıyla, altın çileği mucizevi ve zayıflamaya yardımcı bir ürün olarak lanse eden kişiler, hepimizi yalnızca yanıltmaktadır.''


  Açıklamada, altın çileğe mevcut yasal mevzuat çerçevesinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından, takviye edici gıda olarak üretim izni verilmediğinin anlaşıldığı ifade edilerek, ''Dolayısıyla, altın çilek meyvesini içeren tüm ürünler sahtedir ya da iddia ettiği etkiyi gösterme konusunda hiçbir güvenilir yanı yoktur'' ifadesine yer verildi.


  İster bitkisel ister kimyasal kökenli olsun ilacın tek gerçek uzmanının eczacı olduğu vurgulanan açıklamada, bugüne kadar masum gibi gösterilmeye çalışılan bitkisel ürünlere ilişkin ciddi tehlike konusunda farkındalık yaratmaya çalıştıkları belirtildi.


  Açıklamada, ''Bizler, fizyolojik ya da psikolojik sistemin düzenlenmesinde etkide bulunan ürünlerin tamamının yalnızca Sağlık Bakanlığı onayı ile halka ulaştırılması gerektiğine inanıyoruz. Unutmayınız ki sağlık oyuna gelmez'' uyarısında bulunuldu.
  AA​
   
 2. Cevap: Altın Çilekle İlgili Kritik Uyarı - Altın Çilekte Büyük Tehlike!

  Zayıflama hapının sahtesine dikkat!


  Ünlülerin zayıflama hapı olarak tanıtılan popüler altın çilek hapının, İstanbul’da merdiven altında üretildiği ortaya çıktı. Korsan altın çilek ürünlerinde insan sağlığı açısından ölümcül etkilere sahip sibutramin kullanılıyor

  Ünlülerin zayıflama hapı olarak tanıtılan ve kilo sorunu olanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan popüler zayıflama ilacı altın çileğin İstanbul’da merdiven altı imalathanelerde üretildiği ortaya çıktı. SABAH, korsan formüllerle üretilip etiketlendikten sonra piyasaya sürülen zehir imalathanelerinin izini bir hafta boyunca sürdü. Zayıflama umuduyla altın çilek ürünlerine sarılan insanların sağlığını tehdit eden üretim, dağıtım ve satış sisteminin şifrelerini çözdü. Araştırmalarımıza göre İstanbul’da faaliyet gösteren Bios Life adlı şirket İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan üretim yerlerinde altın çilek ürünlerinin sahtesini yapıp, kendi markasıyla internet siteleri üzerinden satışa sunuyor. Bazı ürünler aktarlarda, hatta altın çilek ürünleriyle ilgili herhangi bir Sağlık Bakanlığı izni olmamasına rağmen eczanelerde satılıyor. Firmanın ürettiği altın çilek haplarından 1 milyon kutunun şu anda piyasada olduğu belirtiliyor. Korsan ürünlerde insan sağlığı açısından ölümcül etkilere sahip sibutramin tozu kullanılıyor. Bazı basın organlarında “Başbakan’ın sağlık sırrı” olarak lanse edilen altın çilek meyvesinin adı kullanılarak üretilen korsan hapların ani kalp krizi gibi ölümcül rahatsızlıklara sebep olabileceği belirtiliyor.

  ÜÇ KARDEŞİN ŞİRKETİ!

  Altın çilek ürünlerinin çakmasını üreten firmalardan biri Bios Life. Şirketin patronu Mustafa Ö. Kardeşi İbrahim Ö., Bios Life markası adına aktar işletiyor. Diğer kardeş Yakup Ö. ise merdiven altı üretim yerlerinden sorumlu. İstanbul Maltepe Atatürk Caddesi üzerinde bulunan aktar dükkânı şirketin merkezi olarak kullanılıyor. Üç kardeş, korsan altın çilek üretimine ilk olarak bu dükkanın üst katında başlamış. Daha sonra talebin artması üzerine herhangi bir polis baskınına maruz kalmamak için üretim tesislerini satış noktasından ayırıp, daha uzak ve dikkat çekmeyecek bölgelere taşımışlar. Araştırmalarımıza göre haplar Sultanbeyli, Maltepe, Kayışdağı ve Ataşehir Ferhatpaşa’da üretilip satılıyor. Merdiven altı imalatı altın çilek kapsülü Patina Altın Çilek ve Botaniva Altın Çilek hapları, aktarlar dışında “botaniva.com” adresindeki internet sitesinde pazarlanıyor.

  SİGORTASIZ ÇALIŞTIRIYORLAR

  SABAH’ın tespitlerine göre çakma altın çilek imalathanelerinde çalışanların çoğu düşük gelir grubuna mensup ev hanımları ile 20 yaşın altında gençler. Sigortasız çalışan bu kişilere aylık 850 TL maaş veriliyor. Altın çilek ve altın çilek çayı ürünlerinde bulunan Tarım Bakanlığı izinlerinin Botaniva altın çilek kapsülü ürünlerinde bulunmadığı belirtiliyor. Firma başka bir ürün için aldığı izin numarasıyla bu ürünleri üretiyor. Şu anda Botaniva, Essey, Kobra, Furkan, Patina, Gold, Kaptanoğulları, Altın Çilek Form Seti gibi markalar altında altın çilek ürünleri satılıyor. Çakma altın çilek hapının üretim ve dağıtımı konusunda bilgi sahibi olan bir tanık, SABAH’a önemli açıklamalarda bulundu. Bu tanığın anlatımlarına göre Mustafa Ö., ihbar ve şikâyetlere aldırmayarak sahte ürünleri piyasaya sürmeye devam ediyor.

  GİZLİ TANIK ANLATIYOR

  Tanık şöyle diyor: “Altın çilek üretmeye başladıklarında Mustafa Ö.’yü uyardım. ‘Yasal ve sağlıklı üretim yapılması gerekiyor’ dedim. Fakat o, para kazanma uğruna insanların sağlığı ile oynamaya başladı. Altın çilek ürünü kullanan birçok insan yan etkilerinden dolayı beni aradı. Konunun üzerine gidince ürünlere sibutramin katıldığını öğrendim ve gerekli yerlere ihbarda bulundum. Bu kişilerin bazı organize çete örgütleri ile de bağlantıları var.” Eczacılar, isimlerinin açıklanmaması kaydıyla altın çilek ürünleri hakkında önemli itiraflarda bulundular. Bir eczacı, “Patina marka olan altın çileği aktarlarda bulabilirsiniz. Biz sadece ilaç depolarından alıyoruz. Bu ilaç tamamen ortalığa düşmüş vaziyette. Aktarlarda, her yerde var ve çokça var. Hem de ucuz fiyatlardan… Tıbbi bilgimle bu ilaçların faydasına inanmıyorum. İşe yarasa bir tane tombul eczacı olmazdı” dedi.
  (Sabah)
   
 3. Cevap: Altın Çilekle İlgili Kritik Uyarı - Altın Çilekte Büyük Tehlike!

  Konu uzun geldi okumadım valla,

  ama imzandaki balıkları seyrettim.

  Ne balığı bunlar onu da anlamadım,
  Survivor Taner e sorcam mail ile markalarını,
  o biliyo hepsini :)

  Pek yakında dominik te hamsi bile çekecekmiş,
  buna da 1 e 50 vermiş bahisçiler.

  Ne anladık şimdi yazdıklarımdan..., hiçbirşey.
  Bende anlaşılsın diye yazmadım kiiiiiiiiiiiiiii :)