Alparslan'ın mezarı bulundu

'Tarih Bölümü' forumunda alemşah tarafından 16 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Alparslan'ın mezarı bulundu
  [​IMG]
  Anadolu kapılarını Türkler`e açan Selçuklu Sultanı Alparslan`ın 1240`dan bu yana kayıp olan mezarı Türkmenistan`ın Merv bölgesinde ortaya çıktı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu`nun kapılarını Türklere açan Selçuklu hükümdarı Alparslan`ın (1029-1072) mezarını Türkmenistan`da buldu. Alparslan`ın 769 yıl önce kaybolan mezarının Türkmenistan`da olduğunun tespit edilmesi şaşkınlığa neden oldu. Çünkü mezarın İran ya da Anadolu`da olduğu yönündeki kanaat bulunuyordu. Bakanlık, Türk Tarih Kurumu ve TÜBİTAK`ın desteği ile üç noktada mezar yeri tespiti yaptı. Sonbaharda bitirilmesi planlanan çalışmanın bakanlık anıt mezar inşa edecek.

  BALON YÖNTEMİ
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve tarihçilerden oluşan heyet, Türkmenistan`ın Merv bölgesinde inceleme yaptı. Heyet, Sahabe kabirlerinin bulunduğu bölgesinin krokisini çıkartarak, tarih kaynaklarına göre Alparslan`ın defnedildiği muhtemel yerleri belirlendi.

  Yetkililer, belirlenen noktalarda balon yöntemiyle fotoğraf çekimi yapılacağını ifade etti. Türk hükümdarlar kılıç ve kalkan gibi bazı eşyalarıyla gömülüyordu. Fotoğraf çekiminde kemiklerin yanı sıra bu türden eşyaların tespit edilmesi halinde mezar yerini bulmak daha kolaylaşacak.
  (Star)