Almayada Tavuk Etinde Domuz

'Haberler' forumunda MisLinA tarafından 16 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Almanya'da Halka Tavuk Eti Diye Domuz Yedirmişler

  Almanya'da yapılan bir araştırma tavuk eti diye satılan bazı ürünlere domuz eti karıştırıldığını ortaya çıkardı. Stiftung Warentest tarafından bu yapılan bu araştırmanın Almanya'da yaşayan Müslümanlar arasında büyük endişeye sebebiyet vermesi bekleniyor. Beyaz at adı altında domuz eti satanlar arasında Almanya'nın en büyük süpermarket zincirleri de yer alıyor.

  Alman kalite araştırma kuruluşu olan Stiftung Warentest'in sitesinde yer alan bir araştırmaya göre beyaz et adı altında marketlerde satılan ürünlerin bazılarında domuz eti karıştırıldığı ortaya çıktı. Stiftung Warentest tarafından Raflarda satışa sunulan her dört beyaz et ürününden birinin içine domuz veya dana eti katıldığı duyuruldu.

  Araştırmada bazı kişilerin dini nedenlerden dolayı domuz eti yemeyip sadece beyaz et ya da dana eti yediği de vurgulandı.

  Üreticiler ise ürünlere domuz etinin karıştırılmamasının teknolojik veya lezzet açısından mümkün olmadığını öne sürdüler. Ancak araştırmanın sonucunda kullanılan domuz etinin lezzet ile ayırt edilmesinin zor olduğu, domuz ürünlerinin illa et olarak değil yağ ya da diğer ürünler olarak kullanabileceği belirtildi.

  Stiftung Warentest araştırma sonrası Deutschen Lebensmittelbuch-Kommission'a başvurarak paketin içindeki üründe kullanılan maddelerin pakete daha belirgin şekilde yazılmasını da önerdi. Domuz eti kullanılan bazı ürünlerin listesine Stiftungwarentest'in Testberichte und Verbraucherinformationen - Stiftung Warentest sitesinden ulaşılabiliyor
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ara 2012