Almanyanın yöresel oyunları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 7 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. almanyanın yöresel oyunları giyim tarzı ve yöresel yemekleri lütfen yardım edinnnnnnnnn

  Cevap: Almanyanın yöresel oyunları

  Fasulye oyunu, Mangala oyunları ailesine ait olan eski bir tahta oyunudur. Aynı zamanda bu kavram Almanyada, tamamen farklı Mangala çeşitlerinin tür adı olarak da kullanılır.
  Tarihçe
  Asıl “Fasulye Oyunu ilk olarak oyun papazı Fritz Jahn tarafından Eski Alman Oyunları (1917) kitabında yazılmıştır. Burada, 1908 yılında o zamanlar Rusyanın egemenliği altındaki Estonyada bulunan Kardise yaptığı ve Baron Stackelin büyük çiftliğini ziyaret ettiği geziden bahsetmiştir. Orijinallerinin günümüze kadar Sankt Petersburgta Eremitagede ( dünyanın en büyük ve önemli sanat müzelerinden biri) ve Çarın Kış Sarayında (Winterpalais) saklandığı fasulye oyununda kullanılan tahtaların taklitlerini orada bulmuştur. Orijinal tahta, İran Şahının, (tahminen Muhammed Ağa) Anhalt- Zerbst prensliğinin kızı Çar Katharinaya (Katharina die Große) hediyesiydi ( Hükümdarlık dönemi 1762-1796). Fasulye oyunu, Jahn tarafından almanca konuşulan bölgelerde ve bütün sınıflarda popüler olana kadar, alman-baltık ve Prusyalı soylu ailelere yayıldı. Jahn yetişkin eğitimi amaçlarını takip etti. İşçi birliği oluşturmak ve Anavatan Kadınlar Birliğiyle olan ilişkilerini kullanarak da I. Dünya Savaşında yaralanan askerileri eğitmek istiyordu.
  Bir diğeri büyük bir tahtanın yarısında oynanan Alman Fasulye Oyunu olarak bilinirken, Jahn tarafından söylenmiş olan çeşidi Baltık Fasulye Oyunu ya da Kardis Fasulye Oyunu olarak da bilinir.