Almanya'nın Çocuk oyunları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Yasemin tarafından 10 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Oyunlar, çocukların fiziksel yeteneklerini, zekâsını geliştirmenin yanında paylaşmayı, ekip, takım çalışmasını motive eden etkinliklerdir. Her ülkenin kültürel özelliklerini yansıtan oyunları vardır. Bazı çocuk oyunları artık evrensel olarak değerlendirilebilir. Çünkü tekerlemeleri değişse de aynı kurallarla birçok ülkede oynanır. Bu oyunlar yüzyıllardır Dünya çocukları tarafından oynanmaktadır. Saklambaç, seksek, hulahup çevirme, topaç, körebe, ip çekme gibi oyunlar en yaygın ve eski evrensel oyunlardan bazılarıdır. Bazı çocuk oyunları da zaman içerisinde değişikliklere uğrayarak farklı kurallarla oynanmaya başlamıştır. Almanya’da yaşayan çocukların oynadığı oyunlar ülkemizdekilerle neredeyse aynıdır. Çünkü Almanya’da çok sayıda Türk yaşadığı için bizim oyunlarımız da Alman çocukları tarafından oynanmaya başlamıştır. Değişik Alman oyunlarından bazıları;

  Üçgen

  Almanya’da üçgen oyunu çocuklar tarafından sevilerek oynanır. Bu oyunun bizde de değişik versiyonları oynanmaktadır.

  Oyun genellikle 5-6 kişiyle oynanır ancak oyuncu azsa sayısının daha az kişiyle de oynanabilir. Oyun için uzunca, esnek bir ip gerekir. İpin iki ucu birbirine düğüm atılarak bağlanır ve ipten geniş bir halka elde edilmiş olur. Üç kişi ipten halkanın iç kısmına girerek ipi bacakları ile gerer. Üçgenin her köşesinde bir kişi bulunur.

  Bohnenspıel ( Mangala) Oyunu

  Fasulye oyunu, Mangala oyunları denen bir tahta oyunudur. Almanya’da, tarihi çok eskiye dayanan Fasulye oyunu bugün internettende oynanıyor. Oyun kuralları ise şöyle sıralanıyor. Fasulye Oyunu iki çukur sırasından oluşur. Her bir sırada 6 çukur vardır. Her iki sıranın da sonunda, toplanılan fasulyelerin konulduğu bir define çukuru bulunmaktadır. Her oyuncu tahtanın üzerinde kendi tarafında 6 tane çukura sahiptir ve onun sağında da define çukuru vardır. Oyun taşı olarak da 72 tane fasulye kullanılır.

  Oyuncu her çekişte kendi çukurlarından birini boşaltır ve sonra da taşları saat ibresinin ters yönünde sıradaki çukurlara birer birer paylaştırır. Böylece fasulyeler oyuncunun önce kendi çukurunda sonra da karşı tarafın çukurunda toplanmış olur. Taşlar dağıtılırken define çukuru boş geçilir. Son fasulye bir çukuru 2,4 veya 6 fasulyeyle doldurursa, son dağıtılan fasulyeler de dahil bütün içindekiler alınır. Alınan fasulyeler oyuncunun define çukuruna konulur. Bu hem kendi tarafında hem de karşı tarafınkiyle çekilebilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Haz 2014
 2. Fasulye oyunu, Mangala oyunları ailesine ait olan eski bir tahta oyunudur. Aynı zamanda bu kavram Almanyada, tamamen farklı Mangala çeşitlerinin tür adı olarak da kullanılır.

  Oyun Kuralları

  Malzemeler
  Fasulye Oyunu iki çukur sırasından oluşur. Her bir sıra 6 çukurdan meydana gelir. Bunun dışında her iki sıranın da sonunda, toplanılan fasulyelerin konulduğu bir define çukuru bulunmaktadır. Her oyuncu tahtanın üzerinde kendi tarafında 6 tane çukura sahiptir ve onun sağında da define çukuru vardır. Oyun taşı olarak da 72 tane fasulye kullanılır.

  Hazırlanış
  Oyunun başında her oyun çukurunda 6 tane fasulye bulunur.

  Çekişler
  Her çekişte oyuncu kendi çukurlarından birini boşaltır ve sonra da içindeki taşları saat ibresinin ters yönünde sıradaki çukurlara birer birer paylaştırır. Böylece fasulyeler oyuncunun önce kendi çukurunda sonra da karşı tarafın çukurunda toplanmış olur. Taşlar dağıtılırken define çukuru boş geçilir.
  Vuruşlar
  Eğer ki son fasulye bir çukuru 2,4 veya 6 fasulyeyle doldurursa, son dağıtılan fasulyeler de dahil bütün içindekiler alınır. Alınan fasulyeler oyuncunun define çukuruna konulur. Bu hem kendi tarafında hem de karşı tarafınkiyle çekilebilir.
  Oyuncular
  Bir oyuncu artık taş çekemiyorsa -yani tüm çukurları boşsa- oyun biter. Tahtanın üzerinde kalan fasulyeler, kendi tarafında bulunan oyuncunun olur. Her oyuncu rakibinden daha çok fasulye toplamaya çalışır. Toplamda 72 fasulye olduğu için, 37si oyunu kazanan tarafa verilir. Eğer oyuncular 36 fasulye toplarlarsa oyun berabere biter.
  Sayma
  Oyunu not ederken, çukurlar 1den 12ye kadar art arda sayılır. Bu durumda da 1den 6ya kadar olan çukurlar oyuna başlayacak olan oyuncunun tarafına konulur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Haz 2014