Almanların Milli Bayramları

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Almanların Özel Milli Bayramları  Almanların Milli Bayramları Nelerdir

  Aşağıda adı geçen bayram günlerinde çalışılmaz. Bazı dükkanlar, kahveler, sinemalar lokantalar genelde açıktır. Noel ve Paskalya bayramlarında geleneksel olarak aile üyeleri birbirlerini ziyaret ederler. Bu bayramların dini anlamı halkın bilincinde kaybolmaya başlamıştır.

  Almanların Milli Bayramları


  Paskalya Bayramı
  Paskalya bayramı Hıristiyanlığın Almanyadaki en önemli dini bayramıdır. Bu bayram Paskalyadan önceki Cuma günü (Karfreitag), Paskalya Pazarı (Ostersonntag) ve Paskalya Pazartesisi (Ostermontag) olmak üzere üç gün devam eder. Hıristiyan kilisesinin bu en eski bayramı Hazreti İsanın çarmıha gerilişinden üç gün sonra yeniden dirilmesini içerir. Paskalya bayramı her yıl ilkbahar dolunayından sonraki ilk pazar günüdür.

  Yeni Yıl
  Yeni bir yılın başlangıcı 31 aralığı 1 ocağa bağlayan gece (yılbaşı gecesi) kutlanır. Diğer ülkelerde olduğu gibi, Almanyanın her yerinde yılbaşı eğlenceleri yapılır ve yeni yıl gece yarısı yapılan havai fişek gösterileriyle karşılanır. 1 ocak ülke çapında resmi tatil günüdür.

  1 Mayıs
  1.Mayıs bir dizi diğer ülkede olduğu gibi işçi hareketinin bayramıdır. Alman Sendikalar Birliği (DGB) 1 Mayıs günü sabahı bir dizi büyük kentte yürüyüş ve politik mitingler düzenler. Bir Mayıstan önceki akşam Mayıs ayına giriş dansı (Tanz in den Mai) sloganı altında müzikli eğlenceler yapılır. Bu şekilde eski bir gelenek devam ettirilerek, ilkbahar mevsimi Mayıs ayının gelişiyle selamlanır. Bu yöndeki diğer bir gelenek ise, bazı yörelerde dikilen ve ismine Maibaum" denilen süslü direklerdir "Maibaum" temelde ilkbahar aylarının üretkenlik sembolüdür.

  İsa Peygamberin Urcu
  Paskalya bayramından sonraki 40.gün İsa Peygamberin urcu anlamına gelen dini Christi Himmelfahrt bayramıdır. Bu bayramın içeriği İsanın babaya (Allaha) ulaşmasıdır. Himmelfahrt bayramı Pantkot yortusundan dokuz gün önceki Perşembe gününe rastlar.
  Pantkot Yortusu
  Pazar (Pfingstsonntag) ve Pazartesi (Pfingstmontag) günlerinden oluşan Pantkot yortusu Paskalya bayramından sonraki 50. güne rastlar. İnançlara göre bugün İsa Peygamberin müritlerine kutsal ruh malum olmuştur.

  3 Ekim :

  Üç Ekim Batı ve Doğu Almanyanın 1990 yılında resmi antlaşma yaparak birleştikleri gündür. Bu milli bayram günü diğer ülkelerdeki benzer bayramlara, örneğin Fransadaki “Cumhuriyet Bayramı (14 Temmuz) ve ABDdeki “Bağımsızlık Bayramı (4 Temmuz)) göre sakin bir şekilde kutlanır. Askeri geçit törenleri yerine bayram şenliği ve parlamentolarda günün anlamıyla ilgili konuşmalar yapılır.

  Noel Bayramı
  Noel bayramı üç gün devam eder. 24 Aralık gününün Kutsal Akşamı İsanın doğum günü olarak kabul edilir. 24 Aralık akşamı Hıristiyan Alman aileler birbirlerine karşılıklı olarak hediye sunarlar. Hediye dağıtılması esnasında Noel ağacının mumları yakılır, Noel şarkıları söylenir. Çocuklara hediyelerin Noel Baba (Weihnachtsmann) veya Peygamber İsayı çocuk olarak gösteren tasvirler (Christkind) tarafından getirildiği anlatılır. Bazı aileler hediyelerin Noel Baba kostümleri giymiş kiralık öğrenciler tarafından dağıtılmasını sağlarlar. 24 aralığı takip eden diğer iki gün ise resmi tatil günleridir.