Alman Çoban Köpeği Özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 9 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Alman Çoban Köpeği Özellikleri nedir
  Alman Çoban Köpeği Özellikleri hakkında bilgi

  Alman Çoban Köpeği Özellikleri

  Alman Çoban Köpekleri'nin boyları dişilerde 57,5 cm, erkeklerde ise 62,5 cm'dir. 2,5 santimetreye kadar sapma olağan karşılanır. Ağırlıkları ise dişilerde 22-32, erkeklerde ise 35-40 kilogram arasındadır. Yüzü sert hatlıdır. Alnı kubbe şeklindedir, burnu uzundur. Burun mantarı siyahtır. Çenesi güçlü olduğundan, keskin ısırışlara sahiptir. Gözleri orta büyüklükte kahverengidir. Neşeli, zeki ve kendinden emin bakar. Kulakları geniş ve dik, önde ve birbirine paraleldir. Boynu uzundur ve kaldırp indirerek hareket esnasında hızını ayarlar. Kuyruğu uzun ve tüylüdür.

  Bu cins kendi arasında 12 ye ayrılır uzun tüylü,kısa tüylü,uzun tüylü cinsleri vardır bazılarının beli boyun yüksekliğinin yarısı kadar düşük olabilir bunlar genellikle show köpeği(showline) olarak kullanılır.Bazı türleri ise beli düzdür(workline) ve düşük bel ile kıyaslandığında daha iridir.

  Alman Çoban Köpekleri'nin çeşitli renklere mensup olanları vardır. Genellikle sarımsı kahverengi, siyah - kırmızı ve siyah renklerde olurlar. Nadir olarak tümü siyah, gri kırçıllı ve tümü beyaz renklere mensup olanlarda vardır. Aslında eskiden siyah, gri ve beyaz renkli köpekler daha çok bulunurdu. Bunun sebebi ise bilimdir. Kahverengi, siyah gibi renkli köpekler laboratuvarlarda deneyler ile DNA'ları değiştirilerek üretilmiştir. Bu köpeklerin aslı Almanya'da gridir.

  Zekası

  Alman Çoban köpekleri, köpek cinsleri arasında en zeki cinslerden biri olarak kabul edilir.

  Yapısı

  Alman Çoban Köpekleri oldukça aktiftirler, ırk standartlarına göre oldukça kendin emin bir yapıya sahiptirler. Eğitilmeye heveslidirler ve görevlerini gönüllü olarak yaparlar. Çok vefalı ve sahibine karşı sevecendirler. Eğer sosyalize edilmezse insanlara karşı saldırganlaşabilir. Soğuk bir karaktere sahip olan kişileri dahi kendine çekebilir ve yabancılara karşı sevecendir. Oldukça itaatkar ve kafası kolay kolay karışmayacak karakterdedir.