Allah'ın Selamı

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 29 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Allah'ın Selamı
  Allah'ın Emirleri
  selam ve kelam

  Farz olan ibadetler bir yana, insanlar aman bizim hakkımızda yanlış düşünmesin korkusuyla İslâmî geleneğimizin ayrılmaz bir parçası olan ve Allah Rasalü s.a.v.in bizlere mirası olan selamı ne kadar kullanıyoruz diye bir düşünelim.

  Selam kelamdan önce gelir değil mi? Peki girdiğimiz bir işyerinde veya sabah mesai için dairemize gittiği...mizde, selamı her şeyin önüne alarak karşılaştığımız insanlara önce Allahın selamını mı veriyoruz yoksa bizi yaftalarlar diyerek “günaydın, “iyi sabahlar, “merhabalar gibi ikinci sırada gelen temennî kelimeleriyle mi söze başlıyoruz?

  Burada en büyük tehlike şudur: Değerlerimizin farkında olan bizler, anlamsız endişelerimizden dolayı bunlara sahip çıkmadığımızda, başta ailemiz olmak üzere toplum bu değerlerden yoksun olarak şekilleniyor. Bunun sonuçlarından biri evlatlarımızın elimizden çıkıp gitmesidir, onları kaybetmektir. Zira örnek bir yaşantıyla İslâmî kimliğimizi çocuklarımıza intikal ettiremediğimiz takdirde, çok farklı değerleri kısa sürede benimsemeleri kaçınılmaz olacak. Aynı çatı altında iki farklı kültürü temsil eden insanlar haline geleceğiz.

  Çocuklarımızla aramızdaki farklılıkları görmeye çalışırsak, değerlerimizden ne kadar uzak yetiştiklerini ve başkalaştıklarını kolay anlarız. Akşam eve vardığınızda, yavrularınızla kendinizi bir de bu açıdan karşılaştırın. Sözümüzün doğruluğunu anlayacaksınız.


  Semerkand Yayınları


  [​IMG]