Allah Neden En Fazla Övülendir

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 16 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Allah Neden En Fazla Övülen


  Yüce Allah Hamiddir; Ancak Kendisine şükredilendir, bütün varlığın diliyle yegane övülendir. O, Velidir, Hamiddir. (Şura Suresi, 28)

  Evrendeki tüm bitkiler ve hayvanlar, Allahın yeryüzünde kendilerini yerleştirdiği şekilde yaşar, Allahı tesbih edip yüceltirler. Okyanusun derinliklerindeki bir alg de, dağlarda yetişen bir çiçek de Rabbine teslim olmuştur. Kendileri için takdir edilen kader dahilinde yaşam sürdürmeleri, Allahın koyduğu kanunlara uygun ve düzeni bozmadan yaşamaları bütün canlıların Allahı tesbih ettiklerinin delilidir. Göklerde ve yerde bulunan canlı- cansız tüm varlıklar, trilyonlarca ağırlıktaki bulutlar, yine tonlarca sudan oluşan denizler, gökyüzüne uzanan metrelerce uzunluktaki dağlar, yağan yağmur, çakan şimşek ve gök gürültüsü de Onu tesbih eder, yüceltir. Allahı tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur; tümü Onun sonsuz ilmini ve eşsiz gücünü insanlara kanıtlar. Ancak kesin bilgiyle iman etmeyenler onların bu tesbihlerini kavrayamazlar.

  Yedi gök, yer ve bunların içindekiler Onu tesbih eder; Onu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ancak siz onların tesbihlerini kavramıyorsunuz. Şüphesiz O, halim olandır, bağışlayandır. (İsra Suresi, 44)

  Samimi iman sahipleri, Allahın Yüceliği ve gücü karşısında Onu tesbih eder, Katından rahmet olarak kendilerine verdiği nimetler için Rabblerine şükrederler. Her şeyi yaratan Allahtır ve yarattığı her şey Onun sonsuz öncede belirlediği kader dahilinde yaşam sürer. Kuranda, ilim sahibi müminlerin tüm bu gerçeklerin bilincinde oldukları haber verilir.

  Kendilerine ilim verilenler ise, Rabbinden sana indirilenin hakkın ta kendisi olduğunu ve üstün, güçlü, övülmeye layık olan (Allah)ın yoluna yöneltip- ilettiğini görüyorlar. (Sebe Suresi, 6)

  Her yerde yalnızca Allah'ın mutlak hakimiyeti vardır; insanlar -isteseler de istemeseler de- Allah'ın yarattığı kadere tabi olarak yaşarlar. Yaşamdaki her şey Allahın dilemesiyle gerçekleşir. Onun izni olmaksızın bir yaprak dahi düşmez. İşte bu nedenle, kendi varlığını üstün görerek büyüklenmek, ben yaptım diye düşünmek anlamsızdır.

  Evrendeki tüm yasalar, üstün yaratma sahibi Allahın, insanların faydasına verdiği büyük nimetlerdir. Tüm ödüller gerçekte Onun, tüm övgüler ancak Kendisine şükredilen, bütün varlığın diliyle yegane övülen Allahadır.