Allah Neden En Fazla Övülendir

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 16 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Allah Neden En Fazla Övülen


  Yüce Allah Hamid’dir; Ancak Kendisi’ne şükredilendir, bütün varlığın diliyle yegane övülendir. O, Veli’dir, Hamid’dir. (Şura Suresi, 28)

  Evrendeki tüm bitkiler ve hayvanlar, Allah’ın yeryüzünde kendilerini yerleştirdiği şekilde yaşar, Allah’ı tesbih edip yüceltirler. Okyanusun derinliklerindeki bir alg de, dağlarda yetişen bir çiçek de Rabb’ine teslim olmuştur. Kendileri için takdir edilen kader dahilinde yaşam sürdürmeleri, Allah’ın koyduğu kanunlara uygun ve düzeni bozmadan yaşamaları bütün canlıların Allah’ı tesbih ettiklerinin delilidir. Göklerde ve yerde bulunan canlı- cansız tüm varlıklar, trilyonlarca ağırlıktaki bulutlar, yine tonlarca sudan oluşan denizler, gökyüzüne uzanan metrelerce uzunluktaki dağlar, yağan yağmur, çakan şimşek ve gök gürültüsü de O’nu tesbih eder, yüceltir. Allah’ı tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur; tümü O’nun sonsuz ilmini ve eşsiz gücünü insanlara kanıtlar. Ancak kesin bilgiyle iman etmeyenler onların bu tesbihlerini kavrayamazlar.

  Yedi gök, yer ve bunların içindekiler O’nu tesbih eder; O’nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ancak siz onların tesbihlerini kavramıyorsunuz. Şüphesiz O, halim olandır, bağışlayandır. (İsra Suresi, 44)

  Samimi iman sahipleri, Allah’ın Yüceliği ve gücü karşısında O’nu tesbih eder, Katından rahmet olarak kendilerine verdiği nimetler için Rabb’lerine şükrederler. Her şeyi yaratan Allah’tır ve yarattığı her şey O’nun sonsuz öncede belirlediği kader dahilinde yaşam sürer. Kur’an’da, ilim sahibi müminlerin tüm bu gerçeklerin bilincinde oldukları haber verilir.

  Kendilerine ilim verilenler ise, Rabbinden sana indirilenin hakkın ta kendisi olduğunu ve üstün, güçlü, övülmeye layık olan (Allah)ın yoluna yöneltip- ilettiğini görüyorlar. (Sebe Suresi, 6)

  Her yerde yalnızca Allah'ın mutlak hakimiyeti vardır; insanlar -isteseler de istemeseler de- Allah'ın yarattığı kadere tabi olarak yaşarlar. Yaşamdaki her şey Allah’ın dilemesiyle gerçekleşir. O’nun izni olmaksızın bir yaprak dahi düşmez. İşte bu nedenle, kendi varlığını üstün görerek büyüklenmek, ben yaptım diye düşünmek anlamsızdır.

  Evrendeki tüm yasalar, üstün yaratma sahibi Allah’ın, insanların faydasına verdiği büyük nimetlerdir. Tüm ödüller gerçekte O’nun, tüm övgüler ancak Kendisine şükredilen, bütün varlığın diliyle yegane övülen Allah’adır.
   


Yükleniyor...