Allah (C.c.) Ve Beyin Arasındaki İlişki Nedir?

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Beyin ve Allah İlişkisi

  İNANÇ, BEYİNDEKİ ELEKTRİKSEL FAALİYETLERİN SONUCU

  Bristol Üniversite’sinde gelişim psikolojisi profesörü Bruce Hood’unyaptığı araştırmalar sonucu elde ettiği bilgilere göre, insan beynidoğuştan doğaüstü inançlara fiziksel olarak bağlantılı. Bu fiziksel bağda insan gelişiminin sonunda dine inancın gelişmesinde gereklipsikolojik tabanın oluşmasında önemli bir rol oynamakta.

  Dini duyguların ve deneyimlerin beynin belirli bir bölgesindekiaktiviteye bağlı olması teorisi üzerine yapılan başka araştırmalardaelde edilen sonuçlar, Hood’un bulgularıyla uyum göstermekte.

  İddialara göre beynin bu bölgeleri ruhani hislerin algılanması için elektriksel faaliyetlerde bulunuyor.

  İNANÇLARI TERK ETMEYE ÇALIŞMAK NAFİLE

  Hood’un elde ettiği bulgular, Tanrı Yanılgısı’nın yazarı RichardDawkins gibi dine inancın, az eğitimden ve küçük yaşta dinindoktrinleştirilmesiyle gerçekleştiğini düşünen ateistler için tezatteşkil etmekte.

  Hood’a göre, inançlardan uzaklaşmaya, onları terk etmeye çalışmak nafile çünkü onlar beynin en temel seviyesinde bulunuyor.

  “Araştırmalarımız gösterdi ki; çocuklar, doğal ve sezgisel muhakemeyledünyanın nasıl döndüğüne ilişkin doğaüstü inançlara sahipolabiliyorlar.”

  “Büyüyüp geliştikçe, bu inançlar yerini daha mantıksal yaklaşımlarabırakıyor. Ama mantıkdışı, doğaüstü inançlara inanma eğilimi, diniinançta vücut buluyor.”

  Araştırma sonuçlarını bu hafta Britanya Bilim Derneği’nin yıllıktoplantısında açıklayacak olan profesör; örgütlenmiş dini, birbiriyleilişkili doğaüstü inançların bir parçası olarak gördüğünü belirtiyor.

  alıntı