Allah`a Sığınmak

'Dini Bilgiler' forumunda cCasT tarafından 17 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. İnsanlar yaşadığı sürece iyi ya da kötü olaylarla, çeşitli zorluklarla ve beklenmeyen bazı durumlarla karşılaşır. Tüm bunlar Yüce Rabbimizin insanları sınamak için yarattığı olaylardır. Bu olaylarda gösterilen tavır insanın ahireti açısından çok önemlidir.

  O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır. (Mülk Suresi, 2)

  Kadere iman eden bir insan karşılaştığı her olayın Allahın kontrolünde gerçekleştiğini ve her şeyde bir hayır olduğunu düşünür ve kadere teslim olur. Sıkıntı ve zorluk anlarında Allaha sığınır ve her zorluğun ardından mutlaka bir kolaylık geleceğine inanır. gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır. (İnşirah Suresi,5) Bu durum, iman eden insan için çok büyük bir nimettir.

  Aksi tavır sergileyen bir insan için ise durum tamamen farklıdır. Tüm gücün ve kontrolün kendisinde olduğunu düşünen ve sebeplerin esiri olup büyük pişmanlıklar yaşayan bazı insanlar, Eğer öyle olmasaydı tüm bunlar olmazdı gibi gereksiz düşüncelerle hem kendilerini hem de çevresindekileri suçlayarak yaşarlar. Bu durum insan için büyük bir eziyettir.

  Yaşamın her anında Allaha ve Onun sonsuz merhametine sığınan insan, yardımı sadece Ondan bekler. Hem fiili hem sözlü duasıyla Allahı aklından asla çıkarmaz. Attığı her adımın Allahın rızasına uygun olmasına dikkat eder. Yanlış bir adımda ise tevbe ederek yine Allaha sığınır.

  Allah`ın (kabulünü) üzerine aldığı tevbe, ancak cehalet nedeniyle kötülük yapanların, sonra hemencecik tevbe edenlerin(kidir). İşte Allah, böylelerinin tevbelerini kabul eder. Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibi olandır. (Nisa Suresi, 17)

  Tıpkı dünya hayatı gibi yaşanan her acı da geçicidir. Geçmişte yaşanan en büyük acılar dahi bir süre sonra ilk günki etkisini kaybeder. Geçici olan bir şey için üzülmek, yıkılmak ya da yok olup gidecek bir şeye sımsıkı bağlanmak akıllıca bir tavır olmaz.

  Binasının temelini, Allah korkusu ve hoşnutluğu üzerine kuran kimse mi hayırlıdır, yoksa binasının temelini göçecek bir yarın kenarına kurup onunla birlikte kendisi de cehennem ateşi içine yuvarlanan kimse mi? Allah, zulmeden bir topluluğa hidayet vermez. ( Tevbe Suresi, 109)

  Dünya bir film sahnesi gibidir. Kimileri filmin içine girip her duyguyu, korkuyu, acıyı yaşar Kimileri ise uzaktan izler ve sadece beğenir

  Allahın kendileri için yarattığı sınavlara tam teslim olup kaderlerinden razı olan müminler, asla isyan etmezler.

  Allah, onlardan razı olmuş, onlar da O`ndan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah`ın fırkasıdır. Dikkat edin; şüphesiz Allah`ın fırkası olanlar, felah (umutlarını gerçekleştirip kurtuluş) bulanların ta kendileridir. (Mücadele Suresi, 22)