Alkolün insan vücuduna kısa ve uzun süreli etkilerini anlatan hikaye

'Dini Bilgiler' forumunda zulabula tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Alkolün insan vücuduna kısa ve uzun süreli etkilerini anlatan hikaye

  Arif henüz 12 yaşında bir çocuktur.7.sınıfta okumakta ve derslerin de de başarılı olmak için elinden geleni yapmaktadır.Arif’in babası Servet bey asgari ücretle çalışan bir işçidir.Ailesini kıt kanaat geçindirmek için sabah saatlerinde evden çıkıyor ve akşam çok geç vakitlerde evine dönüyordu.Aile sürekli bir ekonomik sıkıntı içinde olduğu için Arif,bu durumun sıradan olduğunu düşünüyordu.Arif’in annesi Aiye hanım da bazen ev temizliğinde çalışıyor,ailesine maddi kaynak sağlıyordu.
  Servet bey yine geç vakitte eve gelmiş ve annesi ile babasının tartışmalarına istemeden şahit oluyordu.
  Aliye hanım:
  -Saat kaç oldu? yine içki içmişsin ve sarhoşsun.Çocuk daha yeni yattı.Hergün içki içiyorsun.Hem paraları boşa harcıyorsun hem de sağlığın bozuluyor.
  -Hasan bey:
  -Karışma bana.İstediğimi yaparım.
  Bu tartışmalar uzadıkça uzuyordu.Arif artık mutsuzlaşmış,derslerinde de geri kalmaya başlamış ve arkadaşları ile iletişiminde sıkıntılar baş göstermişti.Kendi ihtiyaçlarını almak istediği zaman bunu ailesine açık bir şekilde söyleyemiyordu.
  Günlerden bir gün babası hastalanmış ve doktora hep birlikte gitmişlerdi.Yapılan muayeneler ve tetkiklerden sonra doktor:
  -Hasan bey içkiyi hemen bırakmanız lazım.Zira karaciğeriniz artık çok yorgun.Bu şekilde devam ederseniz hayatınız tehlikeye girecek.
  O gün eve geri dönmüşler,Arif babası ile konuşmuş ve içkinin zararlarını anlatmış,aile bütünlüğü ve dayanışması için babasından söz almıştı.Babası içkiyi bırakmak için çaba göstermiş ve uzun yıllar sonra içkiyi bırakabilmişti.
  Özet:Bu hikayede içkinin zararları anlatılmaktadır.İçki aile bütünlüğünü sarsmış,maddi zorluklara neden olmuş,sağlık sorunlarını ortaya çıkarmış,ve çocukların eğitimlerini dahi etkileyen psikolojik travmalara neden olmuştur.

  ---------------------------------------------------------------------


  Adı Osman olan bir adam , çok maaş alamadığı bir işte çalışıyormuş.Maaşını aldığında ise bütün parasını alkol için harcıyormuş.Artık adam evinde değil,köşe başlarında uyumaya başlamış. Sürekli hasta olduğundan dolayı da işe gitmemeye başlamış.İşlerini aksattığı için artık ve olan parasını alkol ile harcadığı için parası kalmamış.Ve sürekli alkol kullandığı için adamın karaciğeri iflas etmiş. Ağzı alkol kokuyormuş ve arkadaşları onu sürekli sokaktan topluyormuş.
  Adamın arkadaşları ve çevresindeki insanlar ondan yavaş ,yavaş uzaklaşmaya başlamış. Adam çok hasta olduğu için artık karaciğerleri dayanamamış ve adam ölmüş.Arkadaşları adamdan uzaklaşmış olsa da yinede çok üzülmüşler...
   


  passer bunu beğendi.