Alışveriş bağımlısı mısınız ?

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Alışveriş bağımlısı mısınız ?

  Alışveriş bağımlılığından kurtulmak için altın öneriler..  Arkadaşlarınızla olmak yerine alışverişe gidiyorsanız, hiç ihtiyacınız olmayan ürünleri satın alıyorsanız, paranız yokken bile alışveriş yapma isteğinizin önüne geçemiyorsanız, alışveriş bağımlısı olabilirsiniz!

  Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, alışveriş bağımlılığının tedavi edilebilir bir psikolojik bozukluk olduğunu söylüyor.

  Alışveriş bağımlısı kimdir?
  "Alışveriş; üzüntü, sıkıntı, yalnızlık gibi duyguların giderilmesi için yapılıyorsa bağımlılık söz konusu demektir. En önemli göstergesi kişinin ihtiyacı olmadığı ve aldığı ürünleri kullanmadığı halde kendine engel olamayarak alışveriş yapmayı sürdürmesidir."

  Alışveriş bağımlılığı kişide ne tür sorunlara yol açabilir?
  "Alışveriş bağımlılığı; diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, sorunu yaşayan kişiye ve yakınlarına ekonomik ve psikolojik açıdan çok zor zamanlar yaşatabilecek önemli bir sorundur. Markaların pazarlama stratejileri ve medyanın reklam sektörünce kullanımı geliştikçe alışveriş bağımlılarının sayısı da artmaktadır. Herşey mutlu mesut giderken asıl problemler, ihtiyaçlar ve kazancımız arasındaki dengenin bozulduğu zamanlarda ortaya çıkar. Harcamalarımızı kontrol edemediğimizde, yakın çevremizden satın aldıklarımızı, harcama miktarımızı saklamaya başladığımızda ve kredi kartları borçlarını ödeyemediğimizde tehlike sinyalleri çalmaktadır. Alışveriş için yapılan harcamalar yüzünden aile ve çevre ile sorunlar yaşanmaya başlar."

  Alışveriş bağımlılığı sadece kadınlarda mı görülür?
  "Alışveriş bağımlılığı kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de yaşanmaktadır. Araştırmalar bu kişilerin benlik değerlerinin düşük olduğunu gösteriyor; bu nedenle giyim ve mücevher en çok satın alınan şeyler olup, bunlar dış dünya tarafından en çok dikkat çeken objelerdir. Bayanlar daha çok giysi, parfüm ve mücevher, erkekler ise elektronik, otomobil ya da hırdavat satın alırlar."

  Depresyon mu?
  Alışveriş bağımlısı çoğunlukla rastgele alışveriş yapar. Alışveriş sırasında kişi mutlu, güçlü ve rahatlamış hissetse de, sonrasında yoğun olarak suçluluk ve kendine kızgınlık duyar. Suçluluk, zamanla artarak depresyona sebep olabilir.

  Alışveriş bağımlılığının tedavi edilmesi
  Bağımlılığın temel ilkeleri, alışveriş bağımlılığı tedavisi için de geçerlidir. Olayın farkında olmak, karar vermek, eyleme geçmek gerekiyor. Alışveriş bağımlılığından kurtulmak için psikolojik destek, bireysel ve gurup tedavi, aile ve arkadaş desteği önemlidir. Alınabilecek kişisel önlemler ise şunlar:

  Böyle bir bağımlılığınız olduğunu düşünüyorsanız daha çok nakit para ile alışveriş yapmaya yönelin, böylelikle ödeyemeyeceğinizin üzerinde kredi harcamamış olursunuz. Bir alışveriş listesi yapın ve o listedekiler dışında bir şey almayın.
  Alışverişe yalnız çıkmamaya özen gösterin.

  Kendinizi kötü hissetiğiniz anlarda yürüyüşe çıkın veya egzersiz yapın.
    2. Cevap: Alışveriş bağımlısı mısınız ?

  Ay sonunda kredi kartı ekstrelerini düşünmek, bağımlı olmaktan çok çok uzaklaştırıyo... :)
   


Similar Threads: Alışveriş bağımlısı
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Alışveriş Bağımlısı mısınız? 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Online alışverişlerde cayma hakkı 17 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Türkiyenin En Büyük Alışveriş Merkezi 2012 27 Kasım 2011
Güncel Bilgiler İnternet Bağımlısı mısınız ? 14 Ekim 2009