Ali Püsküllüoğlu Biyografisi

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 31 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ali Püsküllüoğlu hakkında bilgi


  [​IMG]

  Adananın (şimdi Osmaniye ilinin) Kadirli ilçesinde, 1 Ocak 1935te doğdu.

  Annesi Zeynep Aynı, babası Durdu Memet. Ailesi çiftçi.

  Kadirli Cumhuriyet İlkokulu ve Kadirli Ortaokulundan sonra Mersin Lisesindeki öğrenimini hastalığı nedeniyle sürdüremedi (1952). Yıllar içinde kendi kendini yetiştirdi.

  Ankara Radyosunda “Kitap Saatini (1962‑63) ve Türkiye Radyolarında Türk Dil Kurumu adına “Arı Dile Doğru,“Ana Dilimiz, “Öz Dilimiz programlarını hazırladı (1963‑66). Türkiye Radyolarında her akşam olmak üzere bir yıl süreyle yayımlanan, Atatürkün Söylevini ilk kez günümüz diline aktararak sunanlar arasındaydı.

  Öz Türkçe Sözlük kitabı 12 Mart döneminde toplatıldı ve bir buçuk yıl süren yargılama sonunda aklandı. Çocuklar için bir Türk şiiri seçkisi olan ve Kültür Bakanlığınca yayımlanan Kırlangıcın Kanat Vuruşu da 12 Eylül döneminde savcılıkça soruşturuldu ve takipsizlik kararı verildi.

  Dil Derneğinin ve Edebiyatçılar Derneğinin kurucularından. Ekim1960dan beri Ankarada yaşıyor; evli, bir çocuk babası.

  “Mağara/Dağ Başı adlı radyo oyunu Türkiye Radyolarında, İngilizceden çevirdiği tek perdelik oyunlar Türk Dili dergisinde yayımlandı.

  İlk şiirlerinde halk şiirinin düşünce ve duyarlığından yararlandı; 1960dan itibaren şiirlerinde İkinci Yeni ve toplumcu şiir anlayışının olanaklarını kullanarak açık ve yalın bir anlatımla kendi şiirini kurdu.

  Şiirleri İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça, İsveççe, Srrpça gibi dillere çevrildi. Şiirleri, anlatıları ders kitaplarında yer aldı. Bilim ve Ütopya dergisi “İz Bırakanlar bölümünden birini ona ayırdı (Nisan 2004). Çağdaş Türk Dili dergisi, ayrıntılı özgeçmişini ve kendisiyle ilgili geniş bir kaynakçayı okurlarına sundu (Mayıs 2004). Bir şiir dergisi olan Dize de Haziran 2004 sayısını “Ali Püsküllüoğlu Özel Sayısı olarak yayımladı.

  Ozanlığının yanı sıra dil ve sözlük alanındaki çalışmalarıyla da kendini kabul ettirmiştir. Sözlük çalışmalarına 1963te başladı ve ilk sözlüğü olan Öz Türkçe Sözlük 1966da yayımlandı. O zamandan bu yana, kırk yılı aşan bir süre içinde, yirmiyi aşan sayıda ve çeşitli boyutta sözlükleri yayımlandı. Bunların ve şiir kitaplarının birçok baskısı yapıldı.

  Aldığı Ödüller:

  Nasrettin Hoca ile 1981 TDK Çocuk Yazını Ödülü;

  "Gül, Sevgili Yurdum" dosyasıyla 1983 Toprak Şiir Ödülü;

  "Zamansız" dosyasıyla 2005 Yunus Nadi Şiir Ödülü.