Ali Kuşçu Günümüzdeki Yenilik Ve Gelişmelere Nasıl Katkı Sağladı

'Hakkında bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 8 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ali Kuşçunun Günümüzdeki Yenilik Ve Gelişmelere Sağladığı Katkılar


  Ali Kuşçunun Günümüzdeki Yenilik Ve Gelişmelere Sağladığı Katkılar Nelerdir  Matematik ve astronomi alanında yaptığı çalışmalarla İslam bilginleri arasında önemli bir yer edinen Ali Kuşçu, bu çalışmalarıyla günümüzdeki pek çok gelişmenin önünü açmıştır. Bu çalışmalar şunlardır:

  Ali Kuşçu'nun matematik alanındaki büyük eseri Risale-i Hisap (Aritmetik Risalesi)’dir. Ayrıca çağının en ileri matematik bilgilerini içeren Şerhi Zic-i Uluğ Bey (Uluğ Bey’in Yıldız Kataloğu) adlı esere katkılarıyla ün yapmıştır.

  Fatih Külliyesi’nde bir Güneş saati yapan Ali Kuşçu, İstanbul’un enlem ve boylam derecesini belirlemiştir.Ay’ın ilk haritasını çıkaran Kuşçu’nun adı bugün Ay’ın bir bölgesine verilmiştir.

  Ali Kuşçu’nun astronomi ile ilgili en büyük eserlerinden biri Risale-i fil Heye (Astronomi Risalesi)’dir.Matematik ve astronomi alanında büyük bir çığır açan bu eserde gök cisimlerinin Dünyamızdan uzaklıklarına kadar tüm bilimsel detaylar bulunmaktadır. Farsça yazılmış daha sonra Arapçaya çevrilmiş, Batı ilminin Türkiye’ye girmesinden sonra bile astronomi alanında tercih edilen bir kitap olmuştur.

  Risaletül-Fethiye adlı eseri ise 19. yüzyılda, İstanbul Mühendishanesi’nde (İstanbul Teknik Üniversitesi) ders kitabı olarak okutulmuştur. Burada yerkürenin eksenindeki eğikliği 230 30′ 17″ olarak belirlemiştir. Bu, günümüz modern astronomi verilerine (230 27′) oldukça yakın bir değerdir
   


Yükleniyor...