Ali İlmi Fani Kimdir

'Biyografi' forumunda CalviN tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ali İlmi Fani hayatı
  Ali İlmi Fani hakkında bilgi

  Ali İlmi, 1878 yılında Kadirlide dünyaya geldi. Şeyh/Hoca Abdülbaki Fani'nin en büyük oğludur. Babasının Tahrirat Müdürlüğü göreviyle Maraşta bulunduğu sırada Rüştiye Mektebinde (Ortaokul) okudu. Daha sonra Halep İdadisine bir yıl devam ettikten sonra, Adana İdadi Mektebine devam etti ve diploma aldı. Babasından Farsça ve Arapça; başka bilginlerden de değişik alanlarda dersler alır.

  Adanada, Resmi Gazete yazarlığı ve Matbaa Müdürlüğü yaptıktan sonra, Cebel-i Bereket (Osmaniye) Tahrirat Müdürlüğü, Adana Mektubi Kalemi şefliği gibi görevlerde bulundu. Adana Lisesinde Edebiyat ve Farsça öğretmenliği yaptı. Bir ara Boluda Tahrirat Müdürlüğü de yaptı. II. Meşrutiyetten sonra Osmanlı Meclis-i Mebusanının ikinci döneminde Kozan milletvekili olarak bulundu.
  Hayatının önemli bir bölümü Adanada geçti. Burada Anadolu ve Teceddüt (Yenilik) gazetelerinin başyazarlığını yaptığı gibi, Rehber (Yolgösterici) ve Ferda (Yarın) adlarında iki gazete yayınladı.

  Ferda gazetesinde Milli Mücadele karşıtı yazılar yazdı. 1921/22de Fransızlarla yapılan anlaşmadan sonra Mustafa Kemal yanlısı yazılar yazdı, ancak bu sürgün sonucunu değiştirmedi. Fransanın egemenliğindeki Antakyaya geçti ve Antakya Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği yaptı. 1938 affından sonra yeniden Kadirliye döndü. 1964 yılında İstanbulda öldü.

  Ali İlmi Fani'nin Eserleri

  1.Bir 150′liğin Mektupları
  Ali İlmi Faniden Rıza Tevfike Mektuplar
  Abdullah Uçman, Handan İnci
  Kitabevi Yayınları