Ali Ercan Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ali Ercan Kimdir Hayatı
  Ali Ercan Kimdir Biyografisi

  Ali Ercan, 1931 yılında Niğde'ye bağlı eski adı Ferbenk yeni adı İçmeli köyünde doğdu.Ali Ercan Altı yaşında annesi Fatma'yı, yedi yaşında babası Ahmet'i kaybetti. Sekiz yaşından itibaren çalıp söylemeye başladı. Zamanla çevresindeki saz ve halk şairlerinden öğrendikleriyle beste yapmaya, bağlamasını daha iyi çalmaya başlıyor.

  Ali Ercan Onsekiz yaşında İstanbul Radyosunun açtığı sınavı kazanır ve burada çalışmaya başlar. Bir süre sonra ücretinin azlığı nedeniyle bu görevinden ayrılır ve serbest olarak çalışmaya başlar. Asker ocağında yurdun farklı yerlerinden gelen, bağlama çalan ve türkü söyleyen insanlarla tanışma imkanı bulur. Dolayısıyla askerde iken ufkunu genişletir ve bilgisini oldukça artırır.

  Ali Ercan 1951 yılında evlenir ve daha sonra Mustafa, Ahmet adında iki erkek ve Feza adında bir kızı olur.

  Ali Ercan 1962 yılında Karakaş Gözlerin Elmas türküsü ile tüm yurtta tanındı. 1964 yılında ilk plağı olan Adana'ya bir kız geldi gördün mü yü çıkardı. 1965 yılında hazırlamış olduğu Karakaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri" kitabı Niğde il basımevi tarafından basıldı. Ali Ercan Aralarında Karakaş Gözlerin Elmas ve Adaletin Bu Mu Dünya" nın da olduğu 300 kadar eseri mevcuttur.