Alfred Nobel Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 15 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Alfred Nobel Kimdir

  Alfred Nobel Hayatı

  Alfred Nobel 21 Ekim 1833 tarihinde Stockholmde dünyaya geldi. Alfred Nobel özel öğretmenler tarafından eğitilmiştir. 17 yaşına geldiğinde Rusça, Fransızca, İsveççe, İngilizce ve Almancayı akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. İngiliz edebiyatına ve şiire de ilgi duymaktadır. Ancak babası onu kimya mühendisliği eğitimi görmesi için yurtdışına göndermiştir. yıllık süre içinde İsveç, Almanya, Fransa ve ABDde bulunmuş ve Pariste bulunduğu süre zarfında dönemin ünlü kimyageri T. J. Pelouzenin laboratuvarında çalışmıştır.

  [​IMG]

  Nitrogliserini patlayıcı madde olarak kullanma yollarını araştırdı. 1863 yılında Stockholmde az miktarda nitrogliserin yapmaya başladı. Birkaç ay süren araştırmalar sonunda meydana gelen bir patlama sonucu laboratuar yıkıldı. Yine de çalışmalarına devam eden Alfred Nobel, 1865′de yeni bir fabrika kurdu ve bir süre sonra ikinci fabrikasını da açtı.

  1864 yılında araştırmalarının sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu. Araştırmalarına devam eden Nobel, 1877′de “Balistit adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı. 1881′de Parise yerleşen Nobel, burada yeni bir fabrika açtı ve araştırmalarına devam etti.

  Nobel, San Remo'da 1896 yılında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.